birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 29.11.2021 17:39

BioNTech, Omicron’a karşı kolları sıvadı

BioNTech, koronavirüs salgınının son varyantı Omicron’u inceleme sürecinin devam ettiğini, bu doğrultunda yeni bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını duyurdu. Şirket, yeni aşının gerekli olup olmadığının henüz tam anlamıyla netleşmediğini de kaydetti.

BioNTech, Omicron’a karşı kolları sıvadı

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüsün dünyada endişelere yol açan son varyantı Omicron ile ilgili açıklama yaptı.

BioNTech'ten yapılan açıklamada, Omicron varyantını incelemek için laboratuvar testlerinin sürdürüldüğü, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığı bildirildi.

Şirket, aşının sıfırdan mı geliştirileceği yoksa mevcut aşının formülü üzerinde mi değişiklik yapacağına ilişkin bilgi vermedi. Bununla birlikte şirket tarafından, yeni bir aşının gerekli olup olmadığının henüz tam anlamıyla netleşmediği de kaydedildi.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından kurulan BioNTech, geçen cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da görülen Covid-19 varyantı üzerinde araştırmalara başlandığını ve mevcut aşıda yeni bir ayarlama gerekip gerekmediğini tespit etmek için de 2 hafta içinde laboratuvar verisi beklendiğini ifade etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol