BioNTech, koronavirüs salgınının son varyantı Omicron’u inceleme sürecinin devam ettiğini, bu doğrultunda yeni bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını duyurdu. Şirket, yeni aşının gerekli olup olmadığının henüz tam anlamıyla netleşmediğini de kaydetti.

BioNTech, Omicron’a karşı kolları sıvadı

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüsün dünyada endişelere yol açan son varyantı Omicron ile ilgili açıklama yaptı.

BioNTech'ten yapılan açıklamada, Omicron varyantını incelemek için laboratuvar testlerinin sürdürüldüğü, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığı bildirildi.

Şirket, aşının sıfırdan mı geliştirileceği yoksa mevcut aşının formülü üzerinde mi değişiklik yapacağına ilişkin bilgi vermedi. Bununla birlikte şirket tarafından, yeni bir aşının gerekli olup olmadığının henüz tam anlamıyla netleşmediği de kaydedildi.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından kurulan BioNTech, geçen cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da görülen Covid-19 varyantı üzerinde araştırmalara başlandığını ve mevcut aşıda yeni bir ayarlama gerekip gerekmediğini tespit etmek için de 2 hafta içinde laboratuvar verisi beklendiğini ifade etmişti.