birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 12.07.2020 12:41

BioNTech-Pfizer ortaklığı aşının kullanım onayı için tarih verdi

BioNTech-Pfizer ortaklığı aşının kullanım onayı için tarih verdi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Alman biyoteknoloji firması Biontech, farmakoloji firması Pfizer ile işbirliği içinde geliştirdiği aşı için Aralık ayında onay başvurusunda bulunmak istiyor.

Biontech firmasının CEO'su Uğur Şahin Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, Biontech ve Pfizer'ın yıl sonuna kadar yüz milyonu aşkın doz aşı üretmeyi planladığını belirtti. 2021 yılının sonuna kadar, üretim hacminin bir milyar doza yükselmesi bekleniyor.

Bununla birlikte, koronavirüsle mücadelenin yıllar süreceğini söyleyen Şahin, "Virüsle işimizin, küresel nüfusun yüzde 90'ı veya daha fazlası ona bağışıklık kazanınca, biteceğini varsayıyorum. Ya enfekte olarak ya da bir aşı yoluyla" diye konuştu.

İnsan denemelerinin ilk aşamasında hızla yayılan Kovid-19'a karşı umut veren bu deneysel aşının bu ayın ilerleyen zamanlarında 30 bin sağlıklı katılımcı üzerinde geniş katılımlı bir denemeye girmesi bekleniyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre, onaydan önce bile birkaç yüz milyon doz aşı hazır olabilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız