birgün

12° HAFİF YAĞMUR

SAĞLIK 27.07.2021 10:10

BioNTech, sıtma aşısı için kolları sıvadı

BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, sıtma aşısının klinik deneylerine önümüzdeki yılın sonuna kadar başlamayı hedeflediklerini açıkladı. Aşının, koronavirüs aşısında olduğu gibi mRNA teknolojisiyle geliştirilmesi planlanıyor.

BioNTech, sıtma aşısı için kolları sıvadı

ABD’li Pfizer ile koronavirüse karşı aşı geliştiren Alman ilaç şirketi BioNTech, Covid-19 aşısını üretmek için kullandığı mRNA teknolojisiyle bu kez de sıtma aşısı geliştirmeyi hedefliyor.

BioNTech'den yapılan yazılı açıklamaya göre, şirketin kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, 2022 yılının sonuna kadar sıtma aşısı için klinik deneylere başlamayı hedeflediklerini, özellikle sıtma kaynaklı ölümlerin çok olduğu Aftika'da da bir üretim tesisi açmak istediklerini belirtti.

BioNTech'in açıklamasında, Afrika ülkelerine aşı tedarik etmek ve kıtada sürdürülebilir bir mRNA üretim kapasitesinin nasıl geliştirileceğini değerlendirmek amacıyla, ortaklarla birlikte çalışıldığı kaydedildi. Açıklamada, tesisin oluşturulmasıyla çok sayıda mRNA-bazlı aşısının üretilebileceği belirtildi.

DSÖ TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

Şahin'in duyurduğu proje Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yanı sıra Avrupa Komisyonu ile Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından da destekleniyor.

Uğur Şahin böyle bir projenin erken dönem geliştirme ve test bütçesinin 30 ile 80 milyon dolar arasında olduğunu belirtirken, şu anda bütçeyle ilgili herhangi kısıtlamaları olmadığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2019 yılında en az 409 bin insanın ölümüne sebep olan ve 229 milyon kişiye bulaşan sıtma, en çok Afrika kıtasını etkiliyor. Afrika’da 5 yaşın altındaki çocuklar en çok etkilenen grup olarak öne çıkıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol