birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Biontech ve Pfizer’in aşı belgeleri hacklendi

Alman Biontech ve ABD'li Pfizer, Avrupa İlaç Dairesi'ne (EMA) yapılan siber saldırıda geliştirdikleri koronavirüs aşısına ait belgelere "yasa dışı" giriş yapıldığını açıkladı.

DÜNYA 10.12.2020 00:10
Biontech ve Pfizer’in aşı belgeleri hacklendi
Abone Ol google-news

BioNTech ve Pfizer, Avrupa İlaç Dairesi'ne (EMA) siber saldırıda bulunularak, geliştidikleri koronavirüs aşısı ile ilgili belgelere yasa dışı olarak giriş yapıldığını açıkladı.

BioNTech ve Pfizer, geliştirdikleri aşıya ruhsat alabilmek için 30 Kasım'da, Avrupa Birliği'nde (AB) ilaç ve aşıların değerlendirilmesi ve onaylanmasından sorumlu olan EMA'ya başvurmuştu. EMA da BioNTech'in açıklamasından saatler önce siber saldırıya uğradığını duyurmuş, ancak saldırı ile ilgili detay vermemişti.

DW Türkçe'deki habere göre Pfizer ve Biontech, EMA'dan siber saldırı hakkında detaylı bilgi beklediklerini belirterek Avrupa İlaç Dairesi'nin, olayın aşının onay sürecini etkilemeyeceği yönünde kendilerine güvence verdiğini açıkladı. Saldırının nasıl gerçekleştiği, kimin sorumlu olduğu ve başka hangi bilgilerin tehlikede olduğuna dair ise bilgi verilmedi.

Merkezi Hollanda'nın Amsterdam kentinde olan EMA’dan yapılan açıklamada olayla ilgili soruşturma açıldığı belirtildi.

Söz konusu siber saldırı, EMA’nın Başkanı Emer Cooke'un, Avrupa Parlamentosu’na aşının onay süreci ile ilgili bilgi vermesinden bir gün önce gerçekleşti.

EMA, Biontech ve Pfizer'in aşısıyla ilgili kararını en geç 29 Aralık'ta, ABD'li Moderna'nın aşısı ile ilgili kararını da 12 Ocak’ta vereceğini açıklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol