birgün

3° AÇIK

TEKNOLOJİ 21.01.2021 09:13

BİP'ten tuhaf patent başvurusu

BİP'le ilgili ortaya çıkan bir patent başvurusuna göre, uygulama kullanıcıların mesajlarını analiz ederek şarkı önermeyi planlıyor. Patent başvurusu uygulamanın kişisel verileri koruma noktasında WhatsApp'ın dahi kat kat gerisinde olduğunu düşündürdü.

BİP'ten tuhaf patent başvurusu

WhatsApp’ın kişisel veri sözleşmesi büyük ses getirmiş, kullanıcılar uygulamadan çıkarak tepkilerini göstermişti. ABD’li Facebook’a ait mesajlaşma uygulaması gelen tepkiler sonrasında kısmen geri adım atmıştı.

Kullanıcılar ise Telegram, Sinyal ve AKP'lilerin yönlendirmesiyle de BİP'e geçiş yapmıştı.

Ancak BİP uygulaması, bırakın kişisel verilerin gizliliğini korumayı, mesajları analiz ederek kullanıcıların duygu durumunu öğreneceği bir sistemi kurmak için patent başvurusu bile yaptı.

Uçankuş’un ortaya çıkardığı olayda 4 Kasım 2020 tarihli Bir Müzik Öneri Sistemi başlıklı patent başvurusu belgelendi.

bip-le-ilgili-ortaya-cikan-basvuru-gorenleri-saskina-cevirdi-831837-1.bip-le-ilgili-ortaya-cikan-basvuru-gorenleri-saskina-cevirdi-831838-1.

Güvenlik ve saydamlık konusunda doyurucu açıklamaları bulunmayan, “yerli” olma iddiasıyla ortaya çıkan ve dünya genelinde olmasa da Türkiye'de gündeme gelen “Bip” ve “Dedi” gibi bazı uygulamalar, açık kaynak kodlu ya da özgür yazılım olmamaları nedeniyle kullanıcılara güven vermiyor. Ayrıca hiçbir üçüncü tarafla veri paylaşmamak gibi bir taahhütleri de söz konusu değil.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol