Eski bir Aktroll olduğunu söyleyen Orhan Sarıkaya isimli kişi, Aktrollerin neler yaptığını, nasıl finanse edildiklerini, genel merkezden gelen talimatları anlattı. 3 troll gurubu olduğunu söyleyen Sarıkaya, Berat Albayrak, Süleyman Soylu ve Metin Külünk’ün ismini verdi. Sarıkaya, kampanyaların kendilerine nasıl ulaştırıldığına ilişkin de "Bu işin kuyruğu Fahrettin Altun’dur" ifadelerini kullandı.

Bir Aktroll'ün itirafları: 'İşin kuyruğu Fahrettin Altun' dedi, 3 isim verdi

Yıllar önce ATV ve Sabah gazetesinde çalışan, son olarak Ümraniye Belediyesi’nde görev alan ve ‘Aktroll’ olduğunu söyleyen Orhan Sarıkaya, Aktrollerin neler yaptığını, nasıl finanse edildiklerini, Aktoller içerisindeki gruplaşmayı anlattı. Şu an 3 adet troll gurubu olduğunu söyleyen Sarıkaya, Berat Albayrak, Süleyman Soylu ve Metin Külünk’ün ismini verdi.

Trollerin bazılarının para aldığını bazılarının da gönüllü olduğunu söyleyen Sarıkaya, "Tweet başına para alan da var, aylık maaş alan da var" diye konuştu. Sarıkaya, şöyle devam etti: "Özellikle ev hanımlarını bu konuda mükemmel ayarlıyorlar. Bu para bir yerden birisine geliyor ve daha sonra bu para dağıtılıyor."

‘BU İŞİN KUYRUĞU FAHRETTİ ALTUN’DUR

Sarıkaya, "Kampanya bir şekilde bize ulaştırılıyordu diyorsunuz. Kim ulaştırıyordu?" sorusuna İse “Kuyruğunu bulmaya çalışıyorsunuz. Bu işin kuyruğu Fahrettin Altun’dur” yanıtını verdi.

Halk TV’den Seyhan Avşar’a konuşan Sarıkaya’ya sorulan sorular ve verdiği yanıtlardan öne çıkanlar şöyle:

'ÇALIŞMALARIMIZA GEZİ’DEN HEMEN SONRA BAŞLADIK'

"Bir şeyleri belirleyen insan konumuna geldim. Öncelikle Twitter'da gönüldaşlık yaptığımız insanlarla irtibata geçiyoruz. Direkt mesaj (DM) yoluyla başlıyor bu süreç. Sonraki süreçlerde WhatsApp grupları kuruldu. Etkileşim görmesi gereken söylemleri paylaşmaya başladık. Böylelikle trend topicleri oluşturduk. Bu çalışmalarımıza ise Gezi’den hemen sonra başladık."

'ŞU AN 3 TANE TROLL GRUBU VAR'

Kamuoyu Aktrolleri oldukça merak ediyor… Yapısından biraz bahseder misiniz?

"Öncelikle ilk troll çalışmasını Ahmet Davutoğlu ve ekibi başlattı. Para verilen bir ekibi vardı. Başında ise Taha Ün bulunuyordu. Şu an ise 3 tane troll grubu var. Berat Albayrak’ın, Süleyman Soylu’nun ve Metin Külünk’ün grubu. Ama Külünk’ün grubu deyince şöyle bir şey algılanmasın kendisi kişileri toplayıp para dağıtan biri değil. Bunun dışında onun bir troll kitlesi var. Ufak tefek yardım ettiği kişiler vardı."

Bu troll grupları arasında bir çekişme var mıydı?

Bizler Berat Albayrak’ı hiçbir zaman sevmedik. Ne politikalarını tasvip ettik, ne de yaptıklarını. Külünk ve Soylu grubu beraber hareket ediyordu. Ancak biz ekip olarak onlardan önceyiz. Zaten Soylu darbe girişimi sonrası bakan oldu. Soylu ile Metin Külünk’ün karşı karşıya gelmesi ise Sedat Peker’e kadar dayanıyor. Külünk ile Peker’in arası iyiydi. Ne zamanki Sedat Peker isimleri ifşa etmeye başladı… Soylu, Sedat Peker’i yurtdışından almaya çalıştı. Peker’i alamadı çünkü onu koruyanlar da vardı. Hatta Soylu’nun görevden affını istediği akşam da kendisine destek verdik.

'YALAN KAMPANYALAR GENEL MERKEZDEN GELİYORDU'

Aktrollerin yalanlar üzerinden saldırdıkları kampanyaları bu çekirdek kadroda mı belirliyordunuz?

"Hayır.. O kampanyalar genel merkezden geliyordu."

'TWEET BAŞI 300-500 VEREN VAR'

Aktrollere herhangi bir ödeme yapılıyor muydu?

"Trollerin bazısı maaşlı, bazısı gönüllü. Tweet başına para alan da var, aylık maaş alan da var. Ben ayrıldığım için geçen sene duyduğum 300-500 TL veren de var. ‘Bir tane tweetimizi atar mısın’ diyor. Aylık bir asgari ücret veren de var. Özellikle ev hanımlarını bu konuda mükemmel ayarlıyorlar. Bu para bir yerden birisine geliyor ve daha sonra bu para dağıtılıyor."