Bir arkadaşımızı daha yitirmeyeceğiz!

14.10.2018 09:40 ÇALIŞMA YAŞAMI
Türkiye’nin birçok yerinde hekimler “Sağlıkta Şiddet Yasası” için eylemlerini sürdürüp taleplerini dile getiriyor

BURCU CANSU burcucansu@birgun.net @burcu_cansu

Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılmasını isteyen hekimler, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve tabip odalarının çağrısıyla Türkiye çapında bir hafta sürdürülecek nöbet eylemlerine devam ediyor.Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın bir hastası tarafından öldürülmesinin ardından, sağlıkta artan şiddet olaylarına bir kez daha dikkat çekmek ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılmasını talep etmek amacıyla TTB tarafından düzenlenen eylem ve etkinlikler kapsamında, 10-17 Ekim 2018 tarihleri arasında, kentlerin bilinen alanlarında, parklarında nöbet eylemleri gerçekleştiriliyor. Nöbet eylemleri 18.00-20.00 saatleri arasında yapılıyor.

Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Antep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Van, Hakkâri tabip odalarınca nöbet eylemleri yapılıyor. Nöbet eylemlerinde, yurttaşlara “Artık yeter! Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılsın” başlıklı broşürler dağıtılıyor.

‘Yasa çıkana kadar direneceğiz’
“Beyaz önlüklü nöbet” kapsamında Ankara’da da hekimler Kuğulu Park’ta bir araya geliyor. Eylemlerinde dördüncü günü geride bırakan hekimler, “Sağlıkta şiddetin son bulması için TTB’nin önerdiği ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın’ çıkarılması ve sağlık ortamında şiddeti körükleyen politikalara son verilmesi talebiyle TBMM’yi göreve çağırıyoruz” diyor.

Ankara’da gerçekleşen eylemlere ilişkin BirGün’e bir değerlendirme yapan Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, “Toplumda farkındalık yaratıldı. Ankara’da gerçekleştirdiğimiz nöbetlere KESK, DİSK, TMMOB’dan da destek geldi. Tıp Fakültesi öğrencileri de nöbete gelerek, duyarlılık oluşması için broşür dağıtıyor. Bizler ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ çıkarılana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.