birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 03.08.2020 07:55

Bir ayda 36 kadının katledilmesi isyan ettirdi: Tablo ağır acil önlem

İstanbul Sözleşmesi’ne karşı iktidar eliyle başlatılan kara propaganda ilk sonucunu verdi. Temmuz ayında 36 kadın erkekler tarafından katledildi. Avukat Ergen, “Bu durum faillerin bir kaynaktan güç aldığını gösteriyor” derken kadınlar 5 Ağustos’ta tüm ülkede sokağa çıkmaya hazırlanıyor

Bir ayda 36 kadının katledilmesi isyan ettirdi: Tablo ağır acil önlem

Dilara Şimşek

İstanbul Sözleşmesi’ne saldırılar artarken kadınlar katledilmeye devam ediyor. Bir yandan şiddetin son bulması ve faillere hak ettikleri cezanın verilmesi için mücadele edilirken diğer yandan da iktidar yandaşlarının kadına yönelik şiddet söylemi, erkekleri cesaretlendiriyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre temmuz ayında erkekler 36 kadını katletti, 11 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Öldürülen 36 kadından 18’inin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 5’i ekonomik bahaneyle, 13’ü de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Platformdan şüpheli ölümlere ilişkin yapılan açıklamada, “18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucu” dendi.

Fail bir kaynaktan güç alıyor

İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasının kabul edilebilir olmadığını söyleyen Avukat Ezgi Ergen “Türkiye sözleşmenin imzacısı olduğu halde kadınları koruyamıyoruz. Sözleşme ve yasanın güvencesine rağmen böyle bir tablo var” dedi.

Ergen, sözleşmenin tartışmaya açılmasının ardından tablonun daha da kötüleştiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Kadın cinayetlerinin ve şiddetin artması faillerin bir kaynaktan güç aldığını gösteriyor. Erkekler ceza almayacaklarına dair çok ciddi bir güven duyuyor. Şiddet uygulasam başıma bir şey gelmez diye düşünüyorlar. Kadınları koruyamıyoruz. Ciddi tedbirler alınmadığı takdirde bu tablonun daha da ağırlaşacağını görüyoruz.”

***

bir-ayda-36-kadinin-katledilmesi-isyan-ettirdi-tablo-agir-acil-onlem-763794-1.

Aileden adalet talebi

♦ İstanbul Büyükçekmece’de boşanma aşamasında olduğu Sami Aslan tarafından öldürülen Derya Aslan’ın ailesi, katilin bir an önce yakalanmasını istedi. Cinayetin ardından kaçan ve henüz bulunamayan Aslan’ın “Daha öldüreceğim üç kişi daha var” diyerek tehdit etmesi nedeniyle polis koruması verilen aile üyelerinden ağabey Yılmaz Akın, yetkililerin harekete geçmesini talep etti.

♦ Osmaniye’de bir erkeğin evli olduğuna kadına uyguladığı şiddet güvenlik kameralarına yansıdı. Olay, mahallede tepki toplarken, saldırganın kadına sürekli şiddet uyguladığı, kadının ise korktuğu için şikayetçi olmadığı iddia edildi.

♦ BURSA’da, birlikte olduğu Hülya Nurkaya’yı, yaraladıktan sonra intihara teşebbüs eden Zahit Yıldırım, tutuklu olarak yargılandığı davada 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bursa 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamanın karar duruşmasına tutuklu sanık Yıldırım, cezaevinden SEGBİS’le katıldı. Duruşmada, Nurkaya, “Bana tekrar zarar vermesinden korkuyorum. Cezaevinden çıkmasını istemiyorum” dedi.

***

5 Ağustos’ta kadınlar tek ses!

5 Ağustos Çarşamba günü AKP MYK’sinde İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin gündeme geleceği ifade ediliyor. Kadınlar “Bir parti MYK’sinde ülkedeki tüm kadınları ilgilendiren bir kararın verilebiliyor olmasına itirazımız var” diyerek, taleplerini bir kez daha dile getirecek. Kadınlar, sözleşmeye sahip çıkmak için çarşamba günü saat 19:00’da Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde bir araya gelecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız