birgün

5° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 27.11.2020 12:52

Bir ayrılığın hikâyesi: ‘Kördüğüm’ tüm dijital platformlarda

Bir ayrılığın hikâyesi: ‘Kördüğüm’ tüm dijital platformlarda

Şehrin dinamizminin içinde, durağan, yalın bir ses Yelda Altunal. İlk tekliği “Kördüğüm” ise geçen hafta dinleyicileriyle buluştu.

Bir süredir stüdyo çalışmalarını sürdüren şarkıcı, evvelinden Instagram hesabı aracılığıyla dinleyenleriyle cover şarkılarını paylaşmaktaydı. Nihayetinde kendi besteleri üzerine gitmeye karar veren Altunal’ın, ilk teklisi “Kördüğüm” 18 Kasım’da dijital platformlarda yerini aldı.

Altunal, şarkı sözlerini ve bestelerini akışta, basitlikte buluyor. Bu nedenle ki ilk şarkılarında da yaşadıkları ilham oluyor. Yayımlanan ilk bestesi “Kördüğüm” de yaşadığı bir ayrılığın hikayesi. Hikâyeyi şöyle anlatıyor Altunal:

“Andrey Platonov'un ‘Can’ kitabından çok etkilenmişti. Kitap, canından ve ruhundan başka şeyi olmayan bir halkı anlatıyordu. Ayrılmayı düşündüğünü söylediği gün, aynı yazarın ona hediye etmek için aldığım ‘Muhteşem Vahşi Dünya’ kitabı çantamdaydı. Kitabı uzattım ve sonrasında yollarımıza devam ettik. Ayrı yollara...”

Altunal şimdilerde yeni şarkılarıyla dinleyenleriyle buluşma hazırlıklarını sürdürüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız