birgün

22° PARÇALI BULUTLU

author

Bir futbolcudan fazlası

SPOR 22.06.2020 09:38
Bir futbolcudan fazlası
Abone Ol google-news

Marcus Rashford. 22 yaşında. Manchester United’ın golcü oyuncusu. Ama bazı futbolcular asla sadece bir futbolcu değildir. Rashford onlardan biri. Hikâye şu şekilde gelişti. İngiliz hükümeti, pandemi yüzünden okulların kapalı olduğu süre boyunca, öğrencilere ücretsiz okul yemeği vermek yerine ücretsiz yemek kuponu dağıtmıştı. Ancak hükümet, İşçi Partisi’nin itirazlarına rağmen ücretsiz yemek kuponu uygulamasına okulların tatile girdiği yaz döneminde devam edilmeyeceğini açıkladı.

Bu atağı duyan Marcus Rashford topu göğsünde şöyle bir yumuşatıp “On sene önce o yoksul öğrencilerden biriydim. Aç kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum” deyiverdi. İngiltere milli takımının da oyuncusu olan Rashford, derhal bir kampanya başlattı. İşe milletvekillerine hitaben bir mektup yazarak başladı. Gazetelere yazılar yazdı, önemli kanallara röportajlar verdi. “Benim hikâyem” dedi, “İngiltere’deki pek çok aile için çok tanıdık.”

Tam bu noktada Rashford’ı, yoksullar için “yardım kampanyası” düzenleyen zengin bir hayırsever sporcudan ayıran şeyler oldu. Rashford, tanıdık olan hikâyesini sistem eleştirisi yaptığı cümleleriyle tartışmaya açtı:

“Annem çocuklarını tek başına büyüttü. Beş çocuk beraber yaşıyorduk. Annem masaya yemek koyabilmek için çok çalışıyordu. Asgari ücret alıyordu ama yetmiyordu. Geceleri endişeleri yüzünden uyuyamıyordu. Ertesi sabah yeniden otobüse binip işe gidiyordu. Bu her gün her gün tekrarlanıyordu. Ne kadar çalışırsa çalışsın, sistem, bizim gibi ailelerin çocuklarının başarılı olması için inşa edilmemişti.”

Dahası da vardı. Hükümete yönelik “sürekli ekonomi ekonomi diyorsunuz ama…” minvalindeki şu çıkışı çok etkileyiciydi: “İngiltere’de siyah ve diğer etnik azınlıklardan olan çocukların yüzde 45’i yoksul. Ekonomi için ‘ne gerekiyorsa’ yaklaşımına sahip hükümetten, yoksul çocukları korumak için de aynı anlayışı bekliyorum. Ücretsiz yemek kuponu uygulamasının yaz tatilinde iptal edilmesi kararını, gözden geçirin lütfen ve uzatılmasını sağlayın.”

Marcus Rashford, öğrenciliğinde devlet tarafından yapılan ücretsiz yemek yardımının kendisine sağladığı katkıyı anlatırken sosyal devlet konusuna dikkat çekti. Dayanışmanın önemini hatırlatmak için komşularının ve antrenörlerinin zamanında kendi ailesine yaptıkları temel gıda desteklerini anlattı.

İnat etti. Sonuç alana kadar vazgeçmedi. Kampanyasıyla kamuoyunu ayağa kaldırdı ve hükümete geri adım attırmayı başardı. “Önceden gıda yardımının yazın devam etmeyeceğini söyleyen Başbakanlık sözcüsü, “Başbakan, Pandemi yüzünden çocukların ve ebeveynlerin yaz aylarında beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldıklarını anlıyor” dedi. Sonra Başbakan Boris Johnson, “Marcus Rashford ile konuştum. Kampanyadan bugün haberim oldu. Sıkıntıda olan ailelere yardım etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ve sonunda İngiliz hükümeti, okul çağındaki 1 milyon 300 bin çocuğa yaz aylarında da ücretsiz yemek kuponu vermeye devam edeceklerini açıkladı. İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Rashford’ı tebrik sırasına girenler arasındaydı. Rashford’ın baskısıyla hükümetin “U dönüşü” yapmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Marcus Rashford zaferini şu cümlelerle karşıladı: “Bir araya geldiğimizde bakın neler yapabiliyoruz.” Daha 22 yaşında. Tarih onu, öğrencilerin ücretsiz yemek hakkını geri alan futbolcu olarak yazacak. Biz Socrates’ten beri biliyoruz tabii. Bazı futbolcular asla sadece bir futbolcu değildir.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol