birgün

11° AZ BULUTLU

GÜNCEL 06.09.2019 08:03

Bir günde 5 gazeteci davası

Yeni adli yılın açılmasıyla birlikte adliye ‘mesaisine’ devam eden 5 gazeteci hakim karşısına çıktı. 1 gazeteciye ise 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi

Bir günde 5 gazeteci davası


Yeni adli yılın açılmasıyla birlikte gazetecilere yönelik davalar da görülmeye başlandı. Die Welt muhabiriDeniz Yücel, Ahmet Altan, Arif Aslan ve Selman Keleş’in davaları ertelenirken, foto muhabiri Çağdaş Erdoğan’a ise 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Deniz Yücel’in 2019’da yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘kamu görevlisine alenen hakaret’ iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması dün görüldü. İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Yücel’in avukatı Veysel Ok müvekkilinin Almanya’da yaşadığını söyledi. Ok, Yücel’in adresini mahkemeye sunacaklarını elirtti ve heyet davayı 11 Haziran 2020 tarihine erteledi.

Çağdaş Erdoğan’ın ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması bugün İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı, Erdoğan’ın örgüt propagandası yapmak’ suçundan ise cezalandırılmasını talep etti. Erdoğan’ın Avukatı Veysel Ok müvekkilinin haber yapma hakkını kullandığını söyledi. Mahkeme heyeti Erdoğan’ın 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

SEGBİS ARIZALANDI

Ahmet Altan’ın 2009 tarihli bir yazısı nedeniyle ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ ve ‘soruşturmanın gizliliğini ihlâl’ suçlamalarıyla yargılandığı davanın 4’üncü duruşması İstanbul Anadolu 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Altan, SEGBİS arıza nedeniyle duruşmaya bağlanamadı. Mahkeme heyeti, eksik olan dosya nedeniyle davayı 12 Kasım’da görülmesini kararlaştırdı.

Van Büyükşehir Belediyesi binası çevresinde çekim yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan gazeteciler Arif Aslan ve Selman Keleş’in tutuksuz yargılandığı davanın 6. duruşması da dün görüldü. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya ‘örgüt üyeliği’ ile suçlanan gazeteci Arif Aslan, avukatı Cahit Durmaz ile katıldı. Durmaz, müvekkilinin yaptığı gazetecilik işinin bir kamu hizmeti olduğunu belirtti. Durmaz ayrıca dosyada tutuksuz yargılanan gazeteci Selman Keleş’in yurt dışında yaşadığı için duruşmalara katılamadığından, dosyasının ayrılmasını talep etti. Heyet, Keleş’in dosyasının ayrılmasını değerlendirileceğini açıkladı. Dava 16 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol