birgün

17° PARÇALI BULUTLU

KADIN 24.07.2021 10:07

Bir hayat yaratma öyküsü: Lady Bird

Bir hayat yaratma öyküsü: Lady Bird

Gözde KOÇ

Greta Gerwig’in yönetmenliğini ve yazarlığını yaptığı 2017 yılının çok ses getiren filmi Lady Bird, beş dalda Oscar’a aday olmuştu. Aynı zamanda Altın Küre Ödülleri dahil birçok ödüle layık görüldü. Gerwig yönetmenlik ve yazarlığın yanı sıra filmlerde oyuncu ve yapımcı olarak da yer aldı.

Başrolünde iyi oyunculuğuyla Saoirse Ronan’ın bulunduğu film, ergenlik ve gençlik sorunlarına oldukça değinen bir yerde duruyor. Sacramento’da yaşayan asıl adı Christine McPherson olan fakat kendisine Lady Bird denmesini isteyen lise son sınıfta olan karakter çerçevesinde gelişiyor olaylar.

Christine, annesiyle yaşadığı zıtlaşmaların eşliğinde ergenlik sorunları, sosyal yaşantısındaki problemler ve üniversite tercihinin getirdiği stresle kendini tanımlamaya ve ortaya koymaya çalışıyor. Yaşadığı ait hissedememe durumuyla birlikte sanatsal eğilimlerinin peşinden koşma amacıyla üniversite için New York’a gitmek istiyor. Kendine farklı bir isim vermesinin nedenini ailesini, yaşadığı yeri ve sorunlarının sorgulamasının bir açıklaması olarak görebiliriz. Lady Bird filmi, iyi yazılmış karakterleriyle izlediğimiz, 2000’li yılların başında gençlikten yetişkinliğe geçen bir kadının hikâyesi. Kendini var etme çabasıyla kendi içinde yaşadığı çatışmalar ve hesaplaşmalarla harmanlanan film, dönem atmosferini çok iyi yansıtıyor. Bir hayat yaratma hikâyesi olarak umudun da umutsuzluğun da odak olduğu film, gençliğimize sesleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol