birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Bir kadını kaçırıp şiddet uygulamakla suçlanan valinin, 14 yıla kadar hapsi istendi

Savcılık, eski kız arkadaşı olduğu iddia edilen M.Ö.'yü yanındaki üç kişiyle birlikte kaçırıp şiddet uygulamakla suçlanan Merkez Valisi Orhan Çiftçi'nin 14 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

GÜNCEL 09.09.2022 10:20
Bir kadını kaçırıp şiddet uygulamakla suçlanan valinin, 14 yıla kadar hapsi istendi
Abone Ol google-news

Bursa'nın Mudanya ilçesinde kaymakamlık görevini yürüttüğü dönemde, kız arkadaşı olduğu öne sürülen M.Ö.'yü kaçırıp ormanlık alanda şiddet uyguladığı iddia edilen Vali Orhan Çiftçi hakkındaki davada, savcılık mütalaası açıklandı.

DW Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, Çiftçi'nin "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamasıyla 14 yıla kadar hapsi istendi.

En son Kırklareli Valisi olarak görev yapan, daha sonra merkeze çekilen Orhan Çiftçi, iddiaya göre Mudanya'da 2014 ile 2017 yılları arasında M.Ö., adlı kadınla birlikteydi. Vali Çiftçi, M.Ö., ile ayrıldıktan sonra kadını yardım aldığı üç kişiyle birlikte Bursa'daki bir alışveriş merkezinden kaçırdı. Dava dosyasında yer alan bilgilere göre zorla araca bindirilen M.Ö., ormanlık bir alana götürüldü. Burada darp edildiğini ve zorla Çiftçi'nin ayakkabısının altının öptürüldüğünü ileri süren M.Ö., savcılığa giderek 8 Mayıs 2017'de suç duyurusunda bulundu.

Basına yansıyan olayla ilgili açıklama yapan Çiftçi ise iddiaları reddetti. Çiftçi, ortaya çıkan kamera kayıtlarıyla ilgili yorum yapmadı.

DAVA 3.5 YIL SONRA AÇILDI

Vali Çiftçi'yle ilgili dava ise Şubat 2020'de açıldı. Açılan davada, Çiftçi ve beraberindekilere "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve hakaret" suçlamaları yöneltildi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan yargılamanın bugünkü duruşmasında, savcılık mütalaasını açıkladı. Savcılığın mütalaasında, kamera kayıtları, HTS incelemesi ve bilirkişi raporu doğrultusunda, Çiftçi ve beraberindeki üç kişinin ortak fikir ve eylem birliği içinde zor kullanarak M.Ö.'yü kaçırdıkları belirtildi ve "Birden fazla kişi tarafından cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işledikleri sabit görülmüştür" ifadeleri yer aldı.

Savcılık, Çiftçi ve yanındakki üç kişinin 'cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Ayrıca ceza miktarının suçun birden fazla kişiyle birlikte işlendiği gerekçesiyle bir kat oranında arttırılması ve Çiftçi ile beraberindekilerin ayrı ayrı 14 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

Mütalaada, "hakaret" suçuyla ilgili somut bir delil olmadığı için Çiftçi ve diğer üç sanığın beraatı istendi. Davanın karar duruşması Aralık ayında görülecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol