birgün

18° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 25.09.2020 09:41

Bir Migros işçisinin isyanı: Bizim canımız cirodan değerli

Bir Migros işçisinin isyanı: Bizim canımız cirodan değerli

EMEK SERVİSİ

Salgın sürecinde sömürünün dozunu artırıp, işçilerinin sağlığı için gerekli önlemleri almayan şirketlerden biri de Migros. 14 kişinin istihdam edildiği küçük bir Migros şubesinde kasiyer olarak çalışan Nergis’in anlattıkları, bu perakende devinde hem işçilerin hem de halkın sağlığının nasıl hiçe sayıldığını gözler önüne serdi.

Nergis, Twitter’da yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Dün çalışma arkadaşımda virüs çıktığı bilgisini aldık. Bu bilginin gizli olduğunun ve kimseye söylenmemesi gerektiğinin altı çizildi. Ve biz dün bütün çalışanlar işe çağrıldık. Mağaza dezenfeksiyon işlemi yapılmadan müşteriye açıldı. Çalışanlar muayeneden geçirilmeden işbaşı yaptı.”

Muayene işleminin işyeri hekimi tarafından mesai başladıktan 4 saat sonra yapıldığını belirten Nergis, “Bu 4 saatlik zaman diliminde müşterilerle temas kurduk. Muayenede sadece pozitif olan kişiyle aynı ortamda maskesiz bulunan kişilerin yakın temaslı sayılacağı söylendi. Sadece beni karantinaya gönderdiler. Diğer arkadaşlarım test yapılmadan hâlâ çalıştırılmaya devam ediyor” dedi.

TEZ-KOOP-İŞ’E ÇAĞRI

Virüse yakalanmak sanki işçinin suçuymuş gibi bir tavırla karşılaştıklarını da söyleyen Nergis, “Kasaları izole etmeyerek masraftan kaçan, sadece siperlik ve maskeyle işin içinden sıyrılmaya çalışanlar işçileri suçlama cüretinde bulunabiliyorlar. Ciro kaygısıyla virüse yakalananlar gizlenerek işçilerin ve halkın sağlığı tehlikeye atılıyor. Bizim canımız sizin cirolarınızdan daha kıymetli” ifadelerini kullandı.

Psikolojik olarak tükendiklerini belirten Nergis, üyesi oldukları Tez-Koop-İş Sendikası’nı görevini yapmaya, işçilerin yanında durmaya çağırdı

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız