birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 08.11.2017 08:53

Bir taraf yalan söylüyor ama…

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize sorununa dair son iddialar, Rusya ile Suriye konusu üzerinden yapılan açıklamalar ortaya ilginç bir durum çıkardı: ‘Yalanlama diplomasisi’

Bir taraf yalan söylüyor ama…

Türkiye’nin ABD ve Rusya ile farklı konulardaki çeşitli ihtilafları ve bunlara dair yapılan açıklamalar ortaya bir ‘yalanlama diplomasisi’ çıkardı. Türkiye vize konusunda ABD’yi yalanlarken, Rusya ise Suriye konusunda Türkiye’yi yalanladı.

ABD’ye yalanlama
ABD, vizeleri askıya alma kararını gevşetmesi hakkında yaptığı açıklamada, çalışanları hakkında yargısal bir işlem olması halinde önceden haberdar edileceklerini, tutuklama ve gözaltı yapılmayacağına dair Türkiye’den kendilerine güvence verildiğini bildirmişti. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ise ‘güvence’ iddiasını yalanlamıştı.

Başbakan Binali Yıldırım da, ABD ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında konuya değindi. “Türkiye ile ABD arasında bir süre önce askıya alınan vize işlemlerinin sınırlı da olsa başlamış olması olumlu bir adım olarak mütalaa edilebilir” diyen Başbakan, “Karşılıklı açıklamalar yapılmıştır. İki ülke arasında özellikle bazı yargılamalar, tutuklamalar var. Her iki ülke de hukuk devleti. Hukuk devleti kuralına göre işlem yapılıyor. ABD’ye güvence vermek veya onların bize güvence vermesini istemek gibi bir müzakere hukuk devleti ilkelerine uymaz” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan yalanlama
Bir diğer yalanlama gelişmesi ise Rusya ile yaşandı. Rusya, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı yalanlayarak Suriye halkları kongresinin ertelenmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’nın 18 Kasım tarihinde planladığı Suriye Halkları Kongresi’ni ertelediğini söylemiş, yeni kongreye PYD’nin davet edilmediğini iddia etmişti.

Kalın’ın açıklamasının aksine bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, toplantıyı en kısa sürede yapmayı umduklarını söyleyerek, “Kongre iptal edilmedi veya ertelenmedi. Çünkü resmi olarak bir tarih zaten duyurulmamıştı. Şimdi Astana sürecinin garantörlerinden Türkiye ve İran ile kongrenin gündemi ve zamanlaması istişare ediliyor. Resmi takvimin yakın zamanda duyurulacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

***

Yıldırım’ın görüşmesi ertelendi

Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in 8 Kasım’da yapılması planlanan görüşmenin 9 Kasım’a ertelendiği bildirildi. Görüşmenin Amerikan tarafının talebiyle ertelendiği belirtilirken nedenin ise Başkan Donald Trump’ın Pence’den Teksas’ta 26 kişinin öldürüldüğü kilise saldırısı için aynı tarihte düzenlenecek törende kendisini temsil etmesini istemesi olduğu kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol