birgün

20° AÇIK

Bir 'tosuncuk' vakası daha: 110 bin kişiyi dolandıran firmaya haciz

Kocaeli İzmit İlçesinde de bir şubesi bulunan ve Ponzi sistemi kurarak Türkiye genelinde 110 bin kişinin parasını alıp kayıplara karıştığı iddia edilen Cancri Jewellery Şirketi’nin şubelerinde haciz işlemi başlatıldı.

GÜNCEL 07.06.2022 08:38
Bir 'tosuncuk' vakası daha: 110 bin kişiyi dolandıran firmaya haciz Fotoğraf: Cancri Jewellery
Abone Ol google-news

Yüksek kâr getiren bir üretim varmış gibi göstererek yatırımcıları sisteme katmayı amaçlayan dolandırıcılık sisteminin son adresi bir mücevher firması olan Cancri Jewellery Şirketi oldu.

İddialara göre yüksek kâr vaadine inanan binlerce kişinin parasını adeta buhar eden şirket hakkında, yapılan şikâyetler sonrası haciz işlemi başlatıldı.

Sabah'tan Abbas Çakar'ın haberine göre, 2021 yılında Türkiye' de açılan ve Ukrayna'lı DMYTRO PAVLENKO' nun sahibi olduğu ileri sürülen şirket, kısa sürede iddialara göre 110 bin üyeye ulaştı. Antalya, Trabzon, Yalova, İstanbul ve İzmit olmak üzere 5 ilde şube açan firma, yaklaşık 1 buçuk ay önce ödemeleri durdurdu. Şubeler ise art arda kapandı.

Ödemelerini alamayan ve şubelerde muhatap bulamayan yurttaşlar, Telegram üzerinde grup kurdu. Cancri Jewellery' nin destek hesabına ve Telegram gruplarına binlerce mesaj atan yurttaşlar herhangi bir çözüme ulaşamadı. Süreç bu şekilde devam ederken bazı yurttaşların yapmış oldukları şikâyet ve açmış oldukları davalar nedeniyle, şirketin Kocaeli İzmit İlçesindeki kapalı şubesine gidilerek, polis eşliğinde haciz işlemi başlatıldı. Şirketin diğer illerde bulunan şubelerinde de haciz işlemi yapıldığı öğrenildi.

***

NASIL BAŞLADI?

2021 yılında şehrin merkezlerinde bulunan 5 yıldızlı otellerde toplantı gerçekleştiren Cancri firması, iddialara göre bu sayede alt kesimin güvenini kazandı. Daha sonra şubeler açarak güveni daha da sağlamlaştırdı. Kurulan şubelerin ardından yüksek kazanım garantisi ile para topladı. Ardından Ramazan Bayramı öncesinde ödemeler durduruldu. Bayram arifesinde ise şubeler kapandı. Firmaya bazı yurttaşların 6 Milyonun üzerinde para yatırdığı, aylık 20-25 bin lira gibi tutarı firmadan geri aldıkları öne sürüldü. Yaklaşık 1 yıllık faaliyetinin ardından Cancri Jewellery'nin sahipleri sırra kadem bastı. Toplam 100 Milyon Doların üzerindeki bir paranın bu sistemle buharlaştığı da iddialar arasında yer alıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol