birgün

24° AÇIK

Bir ülkeyle daha 'pasaportsuz geçiş' uygulaması başlıyor

Sırbistan, Türkiye ile 'kimlikle geçiş' uygulamasına ilişkin kararın işlemesi için gereken yasal düzenlemeyi hayata geçirdi. Yakın zamanda protokolün imzalanması bekleniyor.

DÜNYA 10.06.2022 08:24
Bir ülkeyle daha 'pasaportsuz geçiş' uygulaması başlıyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Sırbistan, Türkiye'yle imzalanan anlaşma doğrultusunda 'sınırdan kimlikle geçiş' uygulaması için adım attı.

Kararın işletilebilmesi için gereken yasal düzenlemeyi hayata geçiren Sırbistan hükümetinden yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi adına imzalanan antlaşma gereği bundan sonra Türkiye ve Sırbistan vatandaşlarının bu ülkelere kimlikle geçebileceği ifade edildi.

AA'nın haberine göre uygulamanın iki ülke ekonomisine de katkı sağlayacağına işaret edilen açıklamada, karşılıklı turist oranının artmasının beklendiği kaydedildi.

Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy da Sırbistan hükümetinin aldığı bu karardan sonra kimlikle seyahat uygulamasının başlayabilmesi için taraflar arasında kısa süre sonra bir protokol imzalanacağını belirtti.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol