AKP'nin hazırladığı yasa teklifine göre, 1 yıl içinde sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI numarası pasife alınarak kullanılmaz hale getirilecek.

Bir yıl sinyal alınmayan cep telefonları bloke edilecek
Fotoğraf: AA

AKP milletvekillerinin hazırladığı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu. Daha çok tütün üretimi ve kaçakçılığıyla ilgili yeni düzenlemelerin yer aldığı teklifte, kullanılmayan cep telefonlarıyla ilgili önemli bir madde de yer aldı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; halen 7 yıl olan cep telefonlarındaki sinyal alma sınırı bir yıla düşürülüyor. Buna göre, kesintisiz bir yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan, yani telefon görüşmesi yapılmayan ya da mesaj atılmayan, internete girilmeyen cihazların elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılarak pasif hale düşürülecek.

Teklife göre, bir yıl geçtikten sonra cep telefonunu son kullanan kişi bir sim kart takarsa, telefon tekrar aktif hale gelecek. Ancak pasife alınmış telefon başkasına satılmış ya da hediye edilmişse telefonu alan kişinin sim kartı o telefonda çalışmayacak.