birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

Birden fazla maaş alan Cumhurbaşkanlığı bürokratları: Liyakat yok ‘Arpalık Aile Şirketi’

CHP, Cumhurbaşkanlığı bürokratlarını mercek altına aldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, partisinin birden fazla maaş alan bürokratları da ortaya koyan çalışmasına ilişkin “Siyasiler veya bu kişilere yakınlığı olanlar kamuda üst makamlara hiçbir çaba sarf etmeden getirilmektedir” dedi

SİYASET 30.01.2020 01:16
Birden fazla maaş alan Cumhurbaşkanlığı bürokratları: Liyakat yok ‘Arpalık Aile Şirketi’
Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere birçok birimde görevli olan ve birden fazla maaş alan bürokratların incelendiği bir çalışma yaptı. “Arpalık Aile Şirketi” isimli çalışmada, birçok birimde görevli olan “süper bürokratlar” sıralandı. Eski AKP yöneticileri, milletvekilleri ve iktidara yakın kişiler hakkında bilgilere yer verildi.

İlgezdi’nin çalışmasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir yazısı da yer aldı. “Arpalık sistemi ne getirdi?” başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığındaki tüm kadrolu görevler, istisnai memuriyet haline getirildi. Arpalık rejimi yaygınlaştırıldı. Bugün pek çok kişi sınavsız olarak istisnai memuriyete atanmakta, oradan da diğer kurumlarda üst düzey bürokrat olarak görevlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

UYGULAMA TERK EDİLDİ

Kamu personel rejiminin esasını liyakatin oluşturduğunu ancak AKP döneminde bu uygulamanın terk edildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, yazısında şunları vurguladı:

“Bir kişinin, istediği kişiye istediği makama atadığı tek adam rejiminde devlet, aile şirketine dönüştü. Kurumlar liyakatsiz kişiler tarafından yönetiliyor ve bu kötü yönetim ülkeye zarar veriyor. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik kalmadı. Bugün hiçbir bilgi ve becerileri olmadığı kademelerde ‘Yönetim Kurulu’, ‘Denetim Kurulu’ üyelikleri ile görevlendirilenler maaş, ikramiye, huzur hakkı, makam odası, araç ve benzeri pek çok kamu kaynağını şahısları için kullanıyorlar.”

İSİM İSİM SÜPER BÜROKRATLAR

CHP’li İlgezdi’nin hazırladığı “Arpalık Aile Şirketi” isimli bir çalışmada birden çok maaş alan bürokratlar şöyle sıralandı:

CUMHURBAŞKANLIĞI BÜROKRATLARI

Birden fazla maaş alan Cumhurbaşkanlığı bürokratları, Cumhurbaşkanlığı başdanışmanları ve Cumhurbaşkanlığı kurul üyeleri:

Fahrettin Altun (Borsa İstanbul), Ali Taha Koç (Türksat), Metin Kıratlı (Borsa İstanbul), Uğur Ünal (TDİ), Yunus Arıncı (Vakıfbank, Borsa İstanbul), Arda Ermut (THY, Varlık Fonu), Mehmet Zahid Sobacı (BİK Yönetim Kurulu Başkanı); Maksut Serim (Halkbank), Sefer Turan (TTNET), Hamdi Kılıç (BİK), Fecir Alptekin (BİK), Saadet Oruç (BİK), Mehmet Akarca (BİK), Muhammet Mücahit Küçükyılmaz (BİK), Ahmet Karayiğit (Kamu Görevlileri Etik Kurulu), Hasan Nuri Yaşar (YÖK); Yiğit Bulut (Türk Telekom), Meltem Taylan Aydın (Halkbank), Cemil Ragıp Ertem (Vakıfbank), Gülnur Aybet (Ziraat Bankası), Asım Aykan (Etik Kurulu Üyesi).

Cumhurbaşkanı başdanışmanı maaşı alan eski milletvekilleri:

Mehmet Uçum, Seyit Sertçelik, Gülay Samancı, Rehe Denemeç, İhsan Şener, Oktay Saral, Mustafa Akış, Ayşe Türkmenoğlu, Gülşen Orhan, İsrafil Kışla, Hamza Yerlikaya.

BAKANLAR VE MİLLETVEKİLLERİ

Birden fazla maaş alan eski bakanlar ve milletvekilleri:

Naci Ağbal (Vakıf Katılım), Faruk Çelik (Ziraat), Atilla Koç (Turkcell), Abdülkadir Aksu (Vakfbank), Mehmet Hilmi Güler (Turkcell, Belediye Başkanı), Köksal Toptan (Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı) Şahap Kavcıoğlu (Vakıfbank), Sadık Yakut (Vakıfbank), Halil Aydoğan (Vakıfbank), İsmail Alptekin (Vakıfbank), Mahmut Kaçar (Ziraat Bankası), Gülseren Topuz (Takasbank), Nureddin Nebati (Türk Telekom), Salim Dursun (Türk Telekom), Edibe Sözen (BİK, Rektör), Ziyaeddin Akbulut (Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi)

ESKİ VEKİLLER VE ‘AKRABALAR’

Fatma Varank, Ayşe Ergezen, Mehmet Fatih Kacır, Mehmet Hadi Tunç, Hadir Alpaslan, Fatih Metin, Zekariye Birkan, Ahmet Koca, Halil Erdemir, Mehmet Ersoy, Suay Alpay, Alpaslan Kavaklıoğlu

ESKİ BAKANLAR

Egemen Bağış, Lütfullah Göktaş, Ayşe Hilal Sayan Koytak, Merve Kavakçı, Hasan Murat Mercan, Abdülkadir Emin Önen, Şaban Dişli, Tülin Erkal Kara, Zekariya Akçam.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol