birgün

23° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 25.06.2021 10:47

Birgi, ‘UNESCO Dünya Mirası’ kapısında

Birgi, ‘UNESCO Dünya Mirası’ kapısında

BirGün EGE

2012 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alan tarihi Birgi kentinin kalıcı listeye girebilmesi için adaylık dosyası ve yönetim planı toplantısı yapıldı. Ödemiş Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda, Kemeraltı, Birgi, Gediz Deltası ve Foça, Çandarlı ve Çeşme kalelerinin içinde yer aldığı Ceneviz Ticaret Yolu’nun UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması çalışmaları kapsamında, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar sunumlar eşliğinde bilgiler verdi.


Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Birgi’nin UNESCO Dünya Mirası içine girebilmesi için bilimin ve ortak aklın ışığında ilerliyoruz. Bu toplantı ile bir başlangıç yaparak ilk adımı attık. Birgi, Bozdağ, Gölcük, Lübbey, Bademli ve Kayaköy gibi birçok turistik zenginliğimizi hem koruyup hem tanıtıp hem de turizme kazandırarak kent ekonomimizi turizmle güçlendirmek en önemli hedeflerimiz arasında. Bizi biz yapan özelliklerimizi, yerel zenginliklerimizi öne çıkartarak ve marka değerini artırarak Ödemiş'in turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için hep birlikte çalışacağız. Birgi’nin UNESCO süreci bu bağlamda en büyük adım olacaktır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol