birgün

17° AÇIK

AVRUPA 24.08.2020 18:23

BirGün Avrupa Kültür, Sanat ve Gazetecilik Akademisi çalışmalarına başlıyor

BirGün Avrupa Kültür, Sanat ve Gazetecilik Akademisi çalışmalarına başlıyor

Türkiye’deki karanlık rejimin medyayı baskıladığı ya da satın aldığı bir dönemde, ülkemizdeki gelişmelerin yurtdışına doğru bir şekilde aktarılamamasına karşı yola çıktığımız BirGün Avrupa yolculuğunda yeni bir adım daha atıyoruz: BirGün Avrupa Kültür, Sanat ve Gazetecilik Akademisi.

BirGün’ün emekten, kadından, gençlerden, doğadan yana halkçı yayın politikasını Türkiye dışındaki okurlara ve Avrupa kamuoyuna daha fazla duyurmak için BirGün emekçileri ve Avrupa’daki BirGün okur inisiyatifleri harekete geçti. BirGün Avrupa hem Türkiye’de yaşanan gelişmeleri günlük olarak haber analizlerle sunmaya çalışmayı hem de Türkiye dışında yaşayan okurlarımızın kendi sorunlarını ortaya koyacakları, gündelik meselelerini, duyurularını, yaşamış oldukları kentlerdeki etkinlikleri kendi gazetelerinden okuyabilmelerini sağlamayı hedefleyerek yayın hayatına başladı.

BirGün Avrupa Kültür, Sanat ve Gazetecilik Akademisi ise bir taraftan BirGün Avrupa’ya gönüllü emek veren amatör gazetecileri ücretsiz atölye çalışmalarıyla desteklemeyi bir taraftan da Avrupa çapında kültür-sanat alanında nitelikli eğitimler vermeyi planlıyor. Akademi, kendi alanında uzman eğitmenler tarafından yönetilecek atölyeler aracılığıyla Avrupa’da sanat ve edebiyat konusunda kuramsal bilgilerini genişletmek isteyen, Türkçe edebi ürünler veren, vermeyi amaçlayan yazar adaylarına destek vererek, kültür hayatına yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

Akademi’nin önümüzdeki dönem çalışmalarının pandemi koşulları nedeniyle online olarak sürdürülmesi planlanıyor. Atölyelere başvurular için avrupa@birgun.net adresine mail atılması gerekiyor. Yakın zamanda açılması planlanan atölyeler ise şunlar:

Gazetecilik Atölyesi

Eğitmen: Kazım Doğan- Doğuş Sarpkaya

Ders Saati ve Günleri: Pazartesi 19.00-21.00

Atölye Başlangıç Tarihi: 14.09.2020

Toplam Ders Saati: 8

Ücret: BirGün Avrupa Gönüllüleri için ücretsiz

Haber yazımında dikkat edilmesi gereken kurallar, gazetecilik prensipleri ve sorumlulukları konularının işleneceği atölyede, aynı zamanda her katılımcı bir haber hazırlayarak sürece katkı sunacaktır.

birgun-avrupa-kultur-sanat-ve-gazetecilik-akademisi-calismalarina-basliyor-772718-1.

Uygulamalı Öykü Yazımı Atölyesi

Eğitmen: Fadime Uslu-Doğuş Sarpkaya

Atölye Başlangıç Tarihi: 15.09.2020

Ders Gün ve Saatleri: Salı 19.00-21.00

Toplam Ders Saati: 8 Saat – 4 hafta

Ücret: 80 Euro

Açıklama:

Dört hafta boyunca sürecek atölyede ilk haftalarda öykü sanatının temel değerleri, öykü estetiği irdelenecek. Öykünün diğer sanat dallarıyla ilişkisi; özellikle resim, fotoğraf, sinema, müzikle bağlantısı çözümlenip hikâye yaratma uygulamaları yapılacak.

İlerleyen haftalarda hikâyeye göre atmosfer kurma, mekân oluşturma, karakter yaratma, zamanı kullanma biçimleri ele alınacak. Kurgu türleriyle öykü dili; kurgu-dil ilişkisi uygulamalı çalışmalarda derinlemesine incelenecek. Ülkemiz ve dünya edebiyatından seçilmiş öyküler çözümlenecek. Atölyemize katılan arkadaşlarımıza çeşitli materyaller-notlar verilecek.

İlk haftadan itibaren her hafta farklı tarzda ödev konusu verilecek. Yazmak zorunlu değil.
Yazılan ödev metinler/öyküler Fadime USLU ve Doğuş SARPKAYA tarafından değerlendirilip, öneriler sunulacak. İstendiği takdirde yazılan öyküler paylaşılacak; derslerde gruptaki arkadaşların öykülerine yer verilecek, öneriler gruptaki arkadaşlar tarafından sunulacak. Bu atölye, daha önce herhangi bir yazarlık atölyesine katılmamış kişiler için uygundur.

birgun-avrupa-kultur-sanat-ve-gazetecilik-akademisi-calismalarina-basliyor-772717-1.

Roman Kuramına Giriş Atölyesi

Eğitmen: Doğuş Sarpkaya

Atölye Başlangıç Tarihi: 09.09.2020

Ders Gün ve Saatleri: Çarşamba 19.00-21.00

Toplam Ders Saati: 8 Saat

Ücret: 80 Euro

Açıklama:

Roman okuyan, roman yazan, romanlar üzerine yazı yazmak isteyen herkese açık olacak atölyede romanın temel unsurları, akımlar, alt türler; türün ortaya çıkışından bugüne kadar geçirdiği değişim toplumsal koşullarla birlikte incelenecektir. Atölyenin amaçları katılımcılara roman sanatına yönelik yeni bakış açıları kazandırmak, roman yazmak ve kurmaca eserler üzerine eleştirel metinler kaleme almak isteyenleri teşvik etmek, katılımcıların yazı çalışmalarına destek olmaktır. Edebiyat üzerine derinlemesine düşünmek isteyen herkese açık olan atölye, edebiyatın teorik arka planına odaklanarak, yazar adayları ve edebiyat tutkunlarının okuma ve yazma deneyimlerini zenginleştirmeyi amaçlamaktadır.

birgun-avrupa-kultur-sanat-ve-gazetecilik-akademisi-calismalarina-basliyor-772719-1.

Online Yazı Atölyesi

Eğitmen: Barış İnce

Atölye Başlangıç Tarihi: 10.09.2020

Ders Gün ve Saatleri: Perşembe 19.00-21.00

Toplam Ders Saati: 8 Saat – 4 Hafta

Ücret: 80 Euro

Açıklama:

Dört hafta boyunca sürecek atölyede, yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar ele alınacaktır. Duyuların kullanılması, benzetme/metafor, imge üretimi, hikayeleştirme, karakter yaratma, diyalog yazma gibi konular ele alınacaktır. Deneme ve makaleye dair kimi teknikler de son hafta işlenecektir. Her hafta PDF şeklinde verilecek olan değerli öyküler okunacak, katılımcılara yazma ödevleri verilecektir. Yazılan yazılar Barış İnce tarafından değerlendirilip mail yoluyla katılımcıya bilgi verilecektir. Her hafta bir katılımcının yazısı seçilip katılımcıların olduğu gruba atılacak ve üzerinde konuşulacaktır.

birgun-avrupa-kultur-sanat-ve-gazetecilik-akademisi-calismalarina-basliyor-772720-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız