birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 25.05.2020 13:44

BirGün’den yeni yazı dizisi: Korona günlerinde ‘en alttakiler’

Covid-19’a yakalanan fabrika işçilerinden tekstil işçilerine, inşaat işçilerinden hastane personeline ‘en alttakiler’ salgın günlerinde yaşadıklarını BirGün’e anlattı. Yazı dizimiz Çarşamba günü başlıyor

BirGün’den yeni yazı dizisi: Korona günlerinde ‘en alttakiler’

Almanyalı gazeteci Günter Wallraff, Türkiyeli işçi kılığına girerek, Almanya’daki göçmenlerin yaşadıklarını 1985’te ‘En Alttakiler’ kitabıyla aktardı. BirGün, Wallraff’un çalışmasından hareketle koronavirüs günlerinde ‘en alttakilerin’ durumunu inceledi. Uğur Şahin’in hazırladığı ve Çarşamba günü başlayacak yazı dizisinin detayları şu şekilde:

>> Covid-19’a yakalanan fabrika işçilerinden tekstil işçilerine, inşaat işçilerinden has moto kuryelere ‘en alttakilerin’ yaşadıkları…

>> Türkiye’den ve dünyadan evde kalamayanların hikayeleri…

>> Salgının kentlere etkisi ne oldu? Bundan sonra neler değişecek? Covid-19’a karşı kentlerin verdiği sınavı Kanada’daki York University’den Prof. Dr. Roger Keil, ODTÜ’den gazetemiz yazarı Prof. Dr. H. Tarık Şengül ve Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuba İnal Çekiç ile masaya yatırdık.

>> Portekiz’den Doç. Dr. Luis Capucha, İtalya’dan Prof. Dr. David Benassi, Almanya’dan Prof. Dr. Markus Promberger, İngiltere’den Dr. Matthew Donoghue ve Avusturya’dan Prof. Dr. Yuri Kazepov ve Prof. Dr. Taner Timur ile özel röportaj…

>> BirGün Washington muhabiri Ömür Şahin Keyif de Monthly Review dergisinin editörü John Bellamy Foster ile salgını ve bundan sonrasını konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız