birgün

17° AÇIK

BirGün’e bir ödül daha: Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

MEDYA 18.09.2019 09:30
BirGün’e bir ödül daha: Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu
Abone Ol google-news

Bu yıl 27.’si düzenlenen ve 5 ayrı dalda verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin kazananları belli oldu. Gazetemiz Ankara muhabiri Hüseyin Şimşek, Antalya Kepez Devlet Hastanesi’nde son iki yılda 274 çocuğun doğum yaptığını ortaya çıkardığı, “274 çocuk doğum yaptı” haberiyle Türkçe haber dalında birinciliğe layık görüldü. Ödüller, Cumartesi günü düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da öldürülmesinin ardından gazetecilik alanında verilmeye başlanan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. 27.’si düzenlenen ve son iki yıldır Yeni Yaşam gazetesinin organize ettiği ödüller 5 ayrı dalda verildi.

birgun-e-bir-odul-daha-musa-anter-gazetecilik-odulleri-sahiplerini-buldu-626057-1.

TÜRKÇE HABERDE ÖDÜL İKİ İSME VERİLDİ

Yarışmada Türkçe haber dalında birincilik ödülü jüri tarafından iki haber arasında paylaştırıldı. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum sonrası yaşanan yolsuzluklarla ilgili yaptığı “Kayyum danışmanının 246 bin TL’lik rüşvet çarkı hesap dökümlerine yansıdı” haberiyle, BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in Antalya Kepez Devlet Hastanesi’nde son iki yılda 274 çocuğun doğum yaptığını ortaya çıkardığı, “274 çocuk doğum yaptı” haberi birinciliğe layık görüldü. Türkçe haber jürisi Euronews’ten Rabia Çetin’in “Kimliği olduğu halde sınır dışı edilen Suriyeli sığınmacı El Nusra bölgesine gönderildi” haberini de Jüri Özel Ödülü’ne değer buldu.

KÜRTÇE HABERDE ÖDÜL KAYYUM HABERİNE

Katılımın yoğun olduğu Kürtçe haber dalında, jüri birincilik için bir haber belirledi. Mezopotamya Ajansı’dan (MA) Gökhan Altay’ın “Qeyûmên Sîlopiyê erdên aîdî şaredariyê bi erzanî firot rêveberên AKP’ê” haberi birincilik ödülünü aldı.

KADIN HABERCİLİĞİNDE ÖZEL ÖDÜL

Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında bu yıl jüri cezaevlerinde bulunan kadın gazeteciler adına Jinnews Editörü Kibriye Evren’e Jüri Özel Ödülü vermeyi kararlaştırdı.

ÜÇ İSME ÖZEL ÖDÜL

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde yarışma jürisi bu yıl özgür basına emek vermiş üç isme Onur Ödülü vermeyi kararlaştırdı. 90’lı yılların başında Toplumsal Diriliş ve Halk Gerçeği’nin kuruluşunda yer alan ve sonrasında Özgür Ülke, Özgür Gündem, Özgürlükçü Demokrasi, Yeni Yaşam gazetelerinde çalışan gazeteci Hüseyin Aykol, Onur Ödülü’ne değer görüldü. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde Eş Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı dönemde hakkında verilen 3 yıl 9 aylık hapis cezasının onaylanması üzerine Temmuz ayında tutuklanan Aykol, Sincan 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

Yarışma jürisi yine 1992 yılında kurulan Özgür Gündem gazetesinden bu yana kesintisiz bir biçimde bugüne kadar gelen tüm gazetelerde köşe yazan Şair Hicri İzgören’i Onur Ödülü’ne değer buldu.

Özgür basın mücadelesinin avukatlığını yıllardır sürdüren Avukat Özcan Kılıç da Onur Ödülü’ne layık görüldü.

FOTOĞRAF ÖDÜLÜ ABLUKALARA

Çok sayıda fotoğrafın gönderildiği yarışmada fotoğraf jürisi de birinciliği, birbirlerini tamamladıkları fikriyle iki eser arasında paylaştırdı. European Pressphoto Agency (EPA) foto muhabiri Sedat Suna’nın 2018’de Taksim’de düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yürüyüşünde kadın eylemci ile kadın polisin barikatta karşı karşıya gelmesini karelediği ‘Kadın Eli’ fotoğrafı ile Jinnews muhabiri Rojda Aydın’ın Mardin Nusaybin’de açlık grevlerine dikkat çekmek için yapılan protestoda HDP milletvekili Ebru Günay’ın polis çemberinde tek başına durduğu anı çektiği ‘Abluka ve Kadın Direnişi’ fotoğrafı ödüle değer bulundu.

birgun-e-bir-odul-daha-musa-anter-gazetecilik-odulleri-sahiplerini-buldu-626055-1.
Sedat Suna/EPA

birgun-e-bir-odul-daha-musa-anter-gazetecilik-odulleri-sahiplerini-buldu-626056-1.
Rojda Aydın/Jinnews

KARİKATÜR ÖDÜLÜ AYRANCIOĞLU’NA

Karikatür dalında jürinin eserler arasında yaptığı değerlendirmede karikatürist Aşkın Ayrancıoğlu’nun ‘Yok Edici’ adlı çizimi birincilik ödülünün sahibi oldu. Sinop’ta yaşayan muhalif çizer Ayrancıoğlu, 1994, 1995, 1996, 2009 ve 2015 yıllarında Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri karikatür dalında farklı derecelerde ödüller almıştı.

birgun-e-bir-odul-daha-musa-anter-gazetecilik-odulleri-sahiplerini-buldu-626051-1.

JÜRİDE KİMLER VARDI?

Türkçe haber: Tuğrul Eryılmaz, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı, M. Ferhat Çelik.

Kürtçe Haber: Suna Tunç, Ramazan Umar, Semiha Alankuş, Ferid Demirel, Mehmet Ali Ertaş.

Kadın Haberciliği: Nevin Cerav, Mehveş Evin, Melis Alphan, Nejla Demir, Beritan Elyakut.

Fotoğraf: Mustafa Seven, Abdurrahman Gök, Özcan Yaman, Ramazan Öztürk, Nazmi Belge. Karikatür: Doğan Güzel, Gülay Batur, İmam Cici, Sefer Selvi.

VURULDUĞU YERDE ANILACAK

Musa Anter için ilk anma bundan 27 yıl önce sokak ortasında vurulduğu Diyarbakır’ın Seyrantepe semtinde 20 Eylül günü yapılacak. Anter’in ailesi ve gazetecilerin katılacağı anmanın ardından aynı gün Anter’in Mardin’in Nusaybin ilçesi Akarsu köyündeki mezarı ziyaret edilecek.

ÖDÜL TÖRENİ İSTANBUL’DA

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, 21 Eylül Cumartesi günü İstanbul’da sahiplerine verilecek. Tören, Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde saat 18.00’da başlayacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol