birgün

24° AZ BULUTLU

BirGün’e bir ödül de ÇGD’den: ‘Akıllardan çıkmayacak birinci sayfa’

Çağdaş Gazeteciler Derneği, 2021 yılının başarılı gazetecilerini belirledi. BirGün’den Barış Can Sarıkaş, koronavirüs kaynaklı gerçekleşen ölümlere ilişkin birinci sayfa tasarımıyla, Sayfa Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. Jüri, Sarıkaş’ın tasarımını, “Akıllardan çıkmayacak birinci sayfa” olarak tanımladı. Yazarımız Bahadır Özgür de geçen yıl Gazete Duvar’da yayınlanan yazılarıyla Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nün sahibi oldu.

MEDYA 18.03.2022 10:24
BirGün’e bir ödül de ÇGD’den: ‘Akıllardan çıkmayacak birinci sayfa’
Abone Ol google-news

Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın (2021) Başarılı Gazetecileri ödülleri sahiplerini buldu.

BirGün’den Barış Can Sarıkaş, koronavirüs kaynaklı gerçekleşen ölümlere ilişkin 24 Nisan 2021 tarihli birinci sayfa tasarımıyla, Sayfa Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. Jüri, ödüle ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“Özenin ve dolasıyla güzelin, estetiğin, inceliğin; teknolojik dönüşümle birlikte daha da yok olan değerler arasına girdiği bir gerçek. Gülten Akın’ın “İlkyaz” şiirindeki “Ah, kimselerin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya” dizelerinde ifade ettiği gibi bir özensizlik ve amaçsızlıkta koşturmaca… Ne mi getiriyor? Kabalık, şiddet; özensiz sözler ve işler.

Bu kabalık modasında durup düşünüp özgün işler yapmak, hele ki bunu istikralı bir şekilde devam ettirmek başlıca bir itiraz hali olmanın yanı sıra alkışlanacak bir tutumdur.

BirGün gazetesinin sayfa tasarımcısı Barış Can Sarıkaş, 2020 yılında olduğu gibi geçen yıl da, hem gazete yayıncılığı hem de işine gösterdiği özen açısından, imzayı hak eden birçok sayfa hazırladı. Çalışmaları arasında öne çıkan tasarım, 24 Nisan 2021 tarihli BirGün gazetesinin birinci sayfasıydı. Dünyayı sarsan Covid-19 pandemisine ek yetersiz tedbirlerden kaynaklı her gün yüzlerce, toplamda on binlerce kişinin hayatını kaybetmesini, akıllardan çıkmayacak birinci sayfa tasarımıyla aktaran Barış Can Sarıkaş, 2021 yılında da Sayfa Tasarımı Ödülünün sahibi oldu.”

birgun-e-bir-odul-de-cgd-den-akillardan-cikmayacak-birinci-sayfa-992949-1.

YAZARIMIZ ÖZGÜR’E BÜYÜK ONUR

BirGün yazarı Bahadır Özgür’e ise geçen yıl Gazete Duvar’da yayımlanan yazılarıyla Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü verildi.

Özgür ödülü, “Zehirli kokteyl: Tek adam ve piyasa”, “Milyar dolarlık rüşvet fonu Türkiye’ye nasıl bağlandı?”, “Paramount Hotel’den Özbekistan’a: Bir suç otobanı” ve “Biz Peker videosu beklerken, Paramount Hotel Singapur’a uçtu!” başlıklı haberleriyle kazandı.

Jüri, ödülün açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Tarihsel, kültürel ve sosyal açıdan avantaj ve dezavantajları birlikte içeren bir ülke Türkiye. İlk medeniyetin ortaya çıktığı, yine tarihin derinlerinden gelen kültürel zenginliğe sahip ve hiç dinmeyen sosyal dönüşümlerin yaşandığı Türkiye’yi tanımlamak ve anlatmak birçok boyutuyla zorluklar içermekte. Bunun için sosyoloji, tarih ve ekonomiye ilişkin azami düzeyde bilgiye vakıf olmak gerekli.

Bu düzey yakalandığında ortaya konulan haberler ve yazılar, bir haber metni olmanın ötesinde bilimsel bir bilgiye dönüşmekte. Türkiye’de son yıllarda bu düzeyi yakalayan nadir gazetecilerden biri, özenli araştırmaları ve derin bilgi birikimiyle geçen yıl internet haber sitesi Gazete Duvar’da (www.gazeteduvar.com.tr) bizlere sık sık başka bir Türkiye’yi anlattı. Anlatımlarından ortaya çıkan resim, Türkiye’nin uluslararası düzeyde kara para aklama coğrafyası haline geldiğiydi. Özellikle Türki Cumhuriyetlerdeki ülkelerde şaibeli şekilde zenginleşen kişilerin, Türkiye’de suç organizasyonlarının yanı sıra iktidar ve iktidara yakın kişi ve oluşumlarla kurdukları ilişkiler sayesinde ulaştıkları gücün kapsamını okuduk, gördük ve öğrendik yazılarından.

İşlediği konuları detaylı ve bağlantılarıyla aktaran gazeteci Bahadır Özgür, araştırmacı gazeteciliğe kimlik kazandıran Uğur Mumcu adına verdiğimiz ödülün 2021 yılındaki sahibi oldu.”

ÇGD’nin ödüle layık gördüğü diğer gazeteciler ise şöyle:

Haber Ödülü: CAN ÖZÇELİK

”Kendi bakanlığına mal satan bakan” haberiyle…

(Odatv / 16 Nisan 2021)

Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü: ÖZGEN ACAR

“Bir çift terliğe satılan Kilia İdolü, Türkiye zamanında harekete geçmediği için ABD’de kaldı” haberiyle…

(Cumhuriyet / 21 Eylül 2021)

Rafet Genç Haber Ödülü: RUŞEN TAKVA

Afgan göçüne ilişkin haberleriyle…

(2021)

Behzat Miser Kent Haber Ödülü: BURHAN DEMİRCİOĞLU

“650 Liralık Dul Maaşı İle Yaşayan Kadın: Ben Fakirim, Fakir Mi Öleyim?”; “Osmaniye’de Yaşayan 66 Yaşındaki Felçli İbrahim Düldül: Paramız Yok, Köle Hesabı Yaşıyoruz, Açlıktan Ölüyoruz”

(ANKA Haber Ajansı / 10 Ekim, 14 Aralık 2021)

Röportaj Ödülü: MURAT UYSAL

”Plastik fabrikasında bir gün: Ne güvence ne sigorta üç kuruşa çalışma” röportajıyla…

(Evrensel / 8 Aralık 2021)

İzzet Kezer Haber Fotoğraf Ödülü: ZEKERİYA ALBAYRAK

“Bir tek o alkışlamadı” fotoğrafıyla…

(Sözcü / 19 Kasım 2021)

Karikatür Ödülü: BÜLENT ÇELİK

Gazete Pencere’deki karikatürleriyle…

(2021)

Yerel Medya Haber Ödülü: METİN YOKSU

“Suya gömülen Hasankeyf’ten sonrası: Elektriksiz, susuz derme çatma yaşamlar” haberiyle…

(Yeşil Gazete / 7 Nisan 2021)

Orhan Koloğlu İnceleme Araştırma Ödülü: KELİME ATA

“Kızıldan Yeşile” kitabıyla…

(2021)

TV Haber Ödülü: HAZAR DOST

Akdeniz ve Ege bölgelerinde geçen yıl yaşanan orman yangınlarıyla ilgili haberleriyle…

(Halk TV/2021)

Belgesel Ödülü: SEDA GÖKÇE

”Ölümüne Boşanmak”

(2021)

Mahmut Tali Öngören TV Program Ödül: SOREL DAĞISTANLI

”Gündem Özel – Yerli Tohum Nasıl Bitirildi”

(Halk TV / 20 Kasım 2021)

Podcast Haber Ödülü: MEHVEŞ EVİN

“Türkiye 2050: Gelecekte Bir Yolculuk”; “Marmara’yı Nasıl Bitirdik? Müsilaj ve Ötesi” podcastleriyle…

(Kısa Dalga / 10 Nisan, 21 Haziran 2021)

Dayanışma Ödülü:

10 EKİM BARIŞ ve DAYANIŞMA DERNEĞİ

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun