birgün

21° AÇIK

MEDYA 22.05.2020 14:09

BirGün’e, yalanlanamayan Kızılay haberleri nedeniyle 7 gün ilan kesme cezası!

Son dönemde muhalif basın üzerindeki baskılarını yoğunlaştıran Basın İlan Kurumu, iki ayrı Kızılay haberimiz nedeniyle gazetemize 7 günlük ilan kesme cezası verdi. Haberlerimiz yalanlanamadı, ifadeler üzerinden yapılan öznel yorumlar cezaya gerekçe yapıldı.

BirGün’e, yalanlanamayan Kızılay haberleri nedeniyle 7 gün ilan kesme cezası!

Basın İlan Kurumu (BİK), iki ayrı Kızılay haberimiz nedeniyle gazetemize toplam 7 günlük ilan kesme cezası verdi. Her iki cezanın gerekçelerinde de haberlerimiz yalanlanamadı.

BirGün’ün 10 ve 16 Eylül 2019 tarihli Kızılay hakkındaki iki haberi, Basın İlan Kurumu tarafından 7 günlük ilan kesme cezasıyla cezalandırıldı.

‘HUZUR HAKKI’ MAAŞ DEĞİLMİŞ!

BİK, 10 Eylül 2019 tarihli manşetimizde yer alan “Kızılay holdingleşti” başlıklı haber için iki günlük ilan kesme cezası verdi.

Söz konusu haberde Kızılay yöneticilerinin kurumun şirketlerinden ‘huzur hakkı’ alacakları, “Kızılay Yönetim Kurulu Üyeleri şirketlerden de ‘huzur hakkı’ adı altında ücretler alacak” ifadeleriyle anlatıldı. Ancak gazetemizin basılı nüshasının manşetinde yer alan “Huzur hakkı adı altında ikinci maaş” ifadelerini gerekçe gösteren BİK, ‘huzur hakkı’nın maaş sayılamayacağını, bu nedenle haberde gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğunu savundu.

‘İZLENİM YARATMIŞSINIZ’ CEZASI!

16 Eylül 2019 tarihli, “Milyonluk ihale Menzil hayranına” başlıklı haberimiz nedeniyle de gazetemize 5 günlük ilan kesme cezası verildi.

“Menzil Tarikatı’na hayranlığını gizlemeyen Ferhat Danışman’ın şirketi, Kızılay’dan 120 milyon avroluk ihale aldı. Üç farklı kan testi için yapılan ihalenin, pazarlık yöntemiyle verilmesi dikkat çekti” ifadelerinin kullanıldığı haber için BİK’ten verilen cezada haberin hiçbir unsuru yalanlanmadı. Buna karşın haberin içinde ‘yasalara aykırı bir ihale yapıldığına dair’ herhangi bir ima dahi geçmezken söz konusu ihalenin yasalara uygun biçimde yapıldığını belirten BİK, “haberle Kızılay’ın bir şirketi kayırdığı, ihalenin usulüne uygun yapılmadığı izlenimi yaratıldığı” yönündeki öznel yorumunu verdiği cezaya dayanak yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol