birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

BirGün editörü Uğur Şahin ödülünü aldı

GÜNCEL 23.09.2018 12:32
BirGün editörü Uğur Şahin ödülünü aldı
Abone Ol google-news

Gazetemiz editörlerinden Uğur Şahin, Türkçe haber dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldüğü Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülü’nü TMMOB Mimarlar Odası’nın İstanbul’daki şubesinde düzenlenen törenle aldı. Şahin, ödülünü yaşam savunucularına adadı.

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği’nin (TMMOB) Karaköy’deki binasında düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törene, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile çok sayıda demokratik kitle örgütünün temsilcisi katıldı.

Burada konuşan Gazeteci-yazar Hüseyin Aykol,” Ne mutlu bize ki Musa Anter gibi bir öncünün devamcısı olduk. Musa Anter’in başına gelen her şey bizim diğer arkadaşlarımızın da başına geldi” dedi.

Türkçe haber dalında ödülün sahibi “Çanak Anten’den Wireless’a: Kürt illerinde değişen haber alma pratiği” haberiyle Gazete Karınca’dan Bekir Avcı’ya ödülünü Musa Anter’in oğlu Dicle Anter verdi.

Türkçe haber dalında Jüri Özel Ödülü, “Faili meçhul dosyaları yakılması için SEKA’ya gönderiliyordu” haberiyle Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’a gazeteci Hüseyin Aykol verdi. Aykol, bu ödülü katledilen gazete dağıtımcıları adına vermek istediğini söyledi.

birgun-editoru-ugur-sahin-odulunu-aldi-513095-1.

"YAŞAM SAVUNUCULARI ADINA ALIYORUM"

Türkçe haber dalında Jüri Özel Ödülü’nü “Günde 300 kamyonun geçtiği sakin şehir: Trakya’yı tamamen gözden çıkarmışlar” haberiyle gazetemiz editörlerinden Uğur Şahin’e Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan verdi. Kaplan, geçen sene ilk defa yasaklanan ödül törenini hatırlatarak, “Musa Anter’in söylediği gerçek hala onları ürkütüyor. Arkadaşlarımızın yazdıkları haberler de onları ürkütüyor. Buradaki arkadaşlarımızın yaptığı haberler, çektiği fotoğraflar onları ürkütmeye devam ediyor. O yüzden gerçekleri yazmaya devam edeceğiz” dedi. Ödülünü yaşam savunucularına adayan Şahin de törende bir konuşma yaptı: “Tüm Türkiye’de doğa tahribatı sürüyor. Ben bu ödülü tüm yaşam savunucuları adına alıyorum.”

birgun-editoru-ugur-sahin-odulunu-aldi-513121-1.

Kürtçe haber dalında Jüri Özel Ödülü, “Li Ser şopa dîrokê: Gundê Melekê Tawîs Tawîsî” haberi ile e-rojname’den Zeynel Bulut’a verilirken, Bulut’un yerine ödülü meslektaşı Bilal Güldem, ÖGİ Eşsözcüsü Hakkı Boltan’dan aldı. Boltan, “Musa Anter’in öğrencileri Türkiye’deki gerçeklerin üstünün örtülmesine izin vermeyecek” dedi.
Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında ise ödül alan Arjin Dilek Öncel’e ödülü Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü Ayşe Güney verdi.
Fotoğraf dalında ise Gazete Fersude’den Hayri Tunç, ödülünü Cumartesi Annesi Emine Ocak’tan aldı. Tunç, bu ödülü Cumartesi Anneleri’ne, Barış Anneleri’ne ve sürgünde olan ailelere adadığını ifade ederek, “Elbet bir gün kavuşacağız” dedi.

birgun-editoru-ugur-sahin-odulunu-aldi-513092-1.

Fotoğraf dalında birinciliğe layık görülen bir diğer gazeteci Vedat Arık’a ödülü HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan verdi. Buldan şöyle konuştu: “Ape Musa, özgür basın geleneğinin değerli bir miras bıraktı genç yoldaşlarına. Musa Amca’nın ömrünün çoğu cezaevlerinde, mahkemelerde geçti. 72 yaşındaki bilge adamın ıslığından bilen korkan ve o ıslığı kendisine tehdit olarak gören zihniyetin tetikçisi onu katletti. Hala faillerinin bulunmaması bile ülkenin tarihine kara leke olarak geçti. Musa amcanın doğduğu kentlere hala kurşun yağıyor. Ama şunu bilmeli ki O’nun geleneği hala sürüyor. Tüm basın şehitlerini sevgi saygı rahmetle anıyorum. Hepsinin kalemine, makinesine sağlık.” dedi.

birgun-editoru-ugur-sahin-odulunu-aldi-513093-1.

Arık ise ödülünü alırken, “Bu ödül, mücadele ile birbirine kenetlenen, mücadele edenlerin ödülüdür. Basın şehitlerine, içerdeki ve dışarıdaki arkadaşlarıma adıyorum” dedi.

Fotoğraf dalında Juri Özel Ödülü ise Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Nazım Daştan verildi. Daştan’ın olmadığı törende ödülünü çalışma arkadaşı gazeteci Sadık Topaloğlu aldı. Topaloğlu’na ödülü CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu verdi. Tanrıkulu, “Ape Musa’nın emeği üzerimizde çok. Onun eserleriyle yönümüzü bulmaya çalıştık. Şu bilinsin ki, bu gelenek hakikati öğrenme hakkının geleneğidir. Hakikati öğrenme hakkı da insanlık tarihi kadar eskidir. Bedel ödeyen, ödemeye devam eden bütün gazetecilerin anısı önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

birgun-editoru-ugur-sahin-odulunu-aldi-513094-1.

"GERÇEĞİ YAZAN GAZETECİLER HER DAİM OLACAK"

Karikatür dalında birincilik ödülüne layık görülen Özgür Evran’ın ödülünü öğrencisi Kadir Çelik aldı. Çelik’e ödülünü TGS Başkanı Gökhan Durmuş verdi. Durmuş, “Bu ülkede basın tarihi katliamlarla doludur. Hep şunu söylüyorum, ne yaparsanız yapın gerçekleri yazan gazeteciler her daim olacak. Onlar bugün ödüllendirildiler hepsini tebrik ediyorum” dedi.

birgun-editoru-ugur-sahin-odulunu-aldi-513122-1.

CUMARTESİ ANNELERİ: GALATASARAY'DAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Son olarak yarışma jürisinin Onur Ödülü’nü verdiği Cumartesi Anneleri’ne ödülü 78’liler Girişimi üyesi Nimet Tanrıkulu verdi. Anneler adına söz alan Cumartesi Annesi Hanım Tosun, “Apê Musa ve basın şehitleri şahsında tüm şehitleri anıyoruz. Apê Musa’nın yazılarıyla uyanırdık ve yazıları yolumuzu hep aydınlatırdı. Apê Musa’yla gözlerimizi dünyaya açtık. Basın şehitlerini hiçbir zaman unutmayacağız. Özgür basın yazdıkça biz var olacağız. Hiçbir zaman Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz ve adalet aramaya devam edeceğiz. Çünkü biz haklıyız ve davamız haklıdır” dedi.
Tören, çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol