birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BirGün muhabirini defalarca tehdit eden polis suç işlememiş!

BirGün muhabiri İsmail Arı’yı defalarca tehdit eden ve görüntü almasını engelleyen Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Deniz Demir hakkında görevine aykırı davranmadığı ve suç işlemediği iddia edilerek bir soruşturma başlatılmadı.

GÜNCEL 23.09.2022 13:19
BirGün muhabirini defalarca tehdit eden polis suç işlememiş!
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Polisin gazetecilere yönelik tutumu her geçen gün daha da sertleşiyor, gazetecilerin suç duyuruları ve şikayetleri ise sonuçsuz kalıyor. Bunun son örneklerinden biri de BirGün muhabiri İsmail Arı’yı tehdit eden Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Deniz Demir hakkında soruşturma açılmaması oldu.

İstanbul Çekmeköy’deki park eylemlerini takip eden BirGün muhabiri İsmail Arı, 2 Ağustos tarihinde Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Deniz Demir’in fiziki müdahalesine ve tehditlerine maruz kaldı. Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Demir, Arı'nın 9 kişinin sert bir biçimde gözaltına alındığı anlarını kaydettiği telefonuna eliyle müdahale ederek çekim yapmasını engelledi. Ardından defalarca Arı’nın çekim yapmasına, yaşananları haberleştirmesine engel oldu ve basın kartını gösterip gazeteci olduğunu belirtmesine rağmen gözaltına almak istedi.

Tüm bu yaşananlar için Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Deniz Demir’i Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikâyet eden Arı’ya yanıt verildi.

YASAL GÖREVİNE AYKIRI DAVRANMAMIŞ

Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen yanıtta, Arı’yı tehdit eden ve çekim yapmasını engelleyen Demir’in yasal görevine aykırı davranmadığı iddia edilerek şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu CİMER başvuru dilekçenizde yer alan video linklerinin ayrıntılı incelenmesi ve konuya ilişkin ilgili birimler tarafından elde edilen bilgi ve belgeler üzerinde yapılan tetkik neticesinde; olay tarihinde görevlilerin ihmal kastı ile hareket ettiklerine dair herhangi bir ciddi bulgu ve belgelere dayanmadığı, iddia ve şikayetin soyut ve genel nitelikte olduğu ayrıca iddialarla kesin ve inandırıcı delil veya kanıt bulunmadığı ve personelin yasal görevlerinin gereklerine aykırı davranmadıkları anlaşılmaktadır.”

‘SUÇ TEŞKİL ETMİYOR’

Ayrıca verilen yanıtta kamera kayıtlarına rağmen Demir’in davranışlarının suç teşkil etmediği belirtildi. Yanıtta, “CİMER başvuru dilekçenizde yer alan iddia ve şikâyetiniz, disiplin yönünden herhangi bir suç teşkil etmediği anlaşılmış olup CİMER başvuru dilekçesinde yer alan iddia ve şikayetiniz, yetkili makam tarafından işleme konulmama kararı ile işlemden kaldırılmıştır” denildi.

NE OLMUŞTU?

2 Ağustos tarihinde 2 ayı aşkın süredir devam eden Çekmeköy’de park eylemine polis müdahale etmiş ve 9 kişi gözaltına alınmıştı. Polis, Çekmeköy'deki gelişmeleri takip eden BirGün muhabiri İsmail Arı'ya da müdahalede bulunmuştu. Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Demir, Arı'nın gözaltı anlarını kaydettiği telefonuna el ile müdahale ederek çekimi engelledi. Çekmeköy'deki askeri arazide yapılan çalışmaları görüntülemesi nedeniyle Arı'nın hakkında şikayet olduğunu söyleyen Demir, "Bekle, seni de alacağım" dedi.

Daha sonra İsmail Arı’yı “Bir daha görüntümü yayınla, bak ne yapıyorum” sözleriyle tehdit eden Müdür Yardımcısı Demir, Arı’yı Çekmeköy halkının yanından uzaklaştırmak istedi ancak halk engel oldu. Arı’ya “Görüşeceğiz seninle” diyen Müdür Yardımcısı Demir, muhabirimizden şikayetçi olacağını, 'savcının izin vermemesi nedeniyle şimdi gözaltına alamadığını' söyledi. Demir'in İsmail Arı'ya yönelik tehditleri tüm gün aralıklarla devam etti.
Öte yandan Arı, BirGün’ün avukatları aracılığıyla İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Demir hakkında savcılığa suç duyurusunda da bulunmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol