birgün

10° AÇIK

BİRGÜN PAZAR 06.03.2021 19:24

BirGün Pazar 8 Mart dosyasıyla bu hafta da dopdolu

BirGün Pazar 8 Mart dosyasıyla bu hafta da dopdolu

BirGün Pazar bu hafta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü ele alan konusuyla yine dopdolu bir içerikle okurlarını bekliyor.

"Değiştirecek güç bizim" başlığıyla çıkan BirGün Pazar'ın kapağını Defne Kıran çizdi.

★ Handan Koç Türkiye'nin ilk feministlerinden Nezihe Muhiddin'den yola çıkarak ülkede feminist hareketin gelişimini, imkânlarını ve sınırlılıklarını kaleme aldı.

★ L. Gülden Treske, kürtaj hakkının hem dünyada hem de Türkiye’deki tarihsel gelişimini yazdı.

★ Arzu Erkan Yüce, pandemi döneminde ev içi şiddetteki artışı vurgulayarak kadınların ruhsal, fiziksel ve ekonomik açıdan salgından nasıl etkilendiklerini değerlendirdi.

★ Tricontinental’ın yaptığı “Pandemi ve Patriarka” başlıklı çalışmasını Hande Tuhanioğlu, BirGün Pazar için çevirdi. Çalışma tüm dünyada kadınların pandemi sürecini nasıl bir mücadeleyle geçirdiğini ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.

★ Çağla Ünlütaş, Türkiye’deki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin istatistiklere yansımalarını yorumladı.

★ Melda Yaman, pandemi koşullarından yola çıkarak kadınların görünmeyen emeğinin ataerkiyi ve kapitalist sistemin çelişkileri üzerinden nasıl kesiştiğini yazdı.

★ Yazar Elçin Poyrazlar kadın cinayetlerini anlattığı son kitabı “Ecel Çicekleri”ni Mustafa Kömüş ile konuştu. Poyrazlar 21. yüzyılın dişil bir çağ olacağını ve kurtuluşun kadınların isyanıyla geleceğini vurguladı.

★ Hande Gazey, siyasal İslamcı AKP iktidarına ve neofaşizme karşı yükselen devrimci alternatifin feminist politikaya olan ihtiyacını kaleme aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol