birgün

22° AÇIK

BirGün Pazar 'Göç ve ekoloji' dosyasıyla bu hafta da dopdolu

BirGün Pazar'da bu hafta, iktidarın ve popülist siyasetin kışkırtmasıyla artan göçmen düşmanlığı; iktidarın sel, yangın ve diğer afetlere karşı hiçbir şey yapamaması ve çürümüşlük incelenecek.

BİRGÜN PAZAR 14.08.2021 14:37
BirGün Pazar 'Göç ve ekoloji' dosyasıyla bu hafta da dopdolu
Abone Ol google-news

BirGün Pazar 'göç ve ekoloji' dosyasıyla yarın bayilerinizde.

BirGün Pazar Eki'nde bu hafta, iktidarın ve popülist siyasetin kışkırtmasıyla artan göçmen düşmanlığı; iktidarın sel, yangın ve diğer afetlere karşı hiçbir şey yapamaması ve çürümüşlük incelenecek.

★ Hande Tuhanioğlu, üniversitelerin iktidarın neoliberal politikalarıyla çürümeye yüz tutmasını, işlevsizleşmesini ve bundan nasıl kurtulabileceğimizi “Kayyumlar Çağı’ndan çıkış, özgür üniversite” yazısıyla anlattı.

★ Akademisyen Yasin Durak, Yazar Zafer Toprak’la “Atatürk, Kurucu Felsefenin Evrimi” kitabı üzerine “Türkiye’de laiklik kurulurken antropolojiden yararlanıldı” başlığıyla söyleşi yaptı.

★ Menteşe Kent Konseyi Başkanı Nuran Aldan “Oradaki ağaçlara son kez baktığımı biliyordum” yazısıyla Köyceğiz civarında çıkan yangınları ve Akbelen Ormanı direnişini yazdı.

★ Sanemsu Avcı, “Yunanistan’da neoliberal yangınlar” Yunanistan’da çıkan yangınları değerlendirdi ve Türkiye’yle kıyasladı.

★ Nesli Zağlı “Neresi sıla bize, neresi gurbet?” yazısıyla göç ve göçmenlik üzerine farklı açılardan görüşlerini yansıttı.

★ Yusuf Tuna Koç “Mülteci sorununun bugünü: Altındağ, emperyalizm ve toplum” yazısıyla mülteci sorununu, Altındağ’daki faşist kalkışmayı ve emperyalist yapıyı değerlendirdi.

★ Akademisyen Taner Timur “Dünden bugüne Türklerin ‘göç’le sınavı” yazısıyla, göçün tarihini, tarihsel anlamda göçlere yöneltilen tepkileri ve refleksleri yazdı ve bugününe değindi.

★ Oğuz Oyan, “İşsizlik fonunun sınıfsal özü” yazısıyla İşsizlik Fonu’nun hangi şartlarda ortaya çıktığını ve bugün ne işlevsizleşmesini anlattı.

★ Güray Öz, “Doğa yasaları kapitalin hırsından büyüktür” yazısıyla son dönemlerde üst üste yaşanan yangın ve sel felaketlerini yazdı ve kapitalizmin doğaya karşı yenilgisini yazdı.

★ Alper Turgut, “Bindik bir alamete, gedeyoz gıyamete” yazısıyla hafta boyunca ülke gündemine oturan yangından, sele, Altındağ’dan siyasilerin açıklamalarına kadar pek çok olayı değerlendirdi.

★ İbrahim Karaoğlu, “Görselliği okuma ustasıydı” yazısıyla Kaya Özsezgin’i ölüm yıldönümünde andı.

★ Gül Çetin doğadan çizgilerle köşesinde bu defa bizlere Karahindiba’yı anlattı.

birgun-pazar-goc-ve-ekoloji-dosyasiyla-bu-hafta-da-dopdolu-910251-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol