birgün

9° PARÇALI BULUTLU

BirGün'ün çağrısı: 2 Haziran'da Çağlayan'dayız

BirGün Medya, yarın başlayacak olan BirGün Genel Yayın Yönetmeni Barış İnce’nin 5.5 yıl hapsi istendiği 'akrostişli savunma' davası öncesi bir çağrı metni yayımladı: 2 Haziran'da basın özgürlüğüne sahip çıkmak için Çağlayan'dayız

GÜNCEL 01.06.2015 11:30
BirGün'ün çağrısı: 2 Haziran'da Çağlayan'dayız
Abone Ol google-news

BirGün Genel Yayın Yönetmeni Barış İnce’nin, hakkındaki duruşmada okuduğu akrostişli savunmanın “Hırsız Tayyip” ifadesi içerdiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı’na “hakaret” maddesi üzerinden yargılandığı dava İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlıyor.

Davanın ilk duruşması yarın (2 Haziran) saat 10.00’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

Davada, akrostişli savunması nedeniyle İnce'nin 5.5 yıl hapsi isteniyor. Duruşma öncesi BirGün Medya adına yapılan çağrı metninde ise davada asıl yargılanacak olanın ifade ve basın özgürlüğünü olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca aydınlık, çağdaş, demokratik bir ülkede basın özgürlüğüne sahip çıkma adına Barış İnce ve BirGün’e destek için davanın takip edilmesi çağrısında bulunuldu.

Çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

BirGün Genel Yayın Yönetmeni Barış İnce'nin, Cumhurbaşkanı'na Hakaret maddesi olarak da bilinen TCK 299. maddeden yargılandığı dava 2 Haziran'da Çağlayan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlıyor.

İnce'nin, Erdoğan'ın Başbakan iken açtığı bir dava için hazırladığı savunmada akrostişle geçen "Hırsız Tayyip" ifadesi yüzünden 5.5 yıl hapsi isteniyor. Milyonlarca insanın meydanlarda haykırdığı bu sloganın gerekçeleri mevcuttur, olgular oluşmuştur. Akrostiş geleneği de İlhan Selçuk'un Ziverbey'de işkence altında olduğunu ifadesinde akrostişle yazması ile bilinir.

Yayın Yönetmeni'mizin yaptığı da baskıdan dolayı yazılamayan bazı gerçeklerin olduğunu göstermek adına, bu geleneğe bir göndermedir, politik taşlamadır. Bunun karşılığı, ülkenin yüz akı olan BirGün gazetesinin bir yöneticisine 5.5 yıl hapis istemek olamaz. Bu ceza akla, mantığa, vicdana uygun değildir.

Yolsuzluk operasyonu sonrası milyonların mitinglerde attığı bu slogan, kişisel hakaret değil, Erdoğan ailesi ile ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarına, ihalelere ve ranta dayalı yönetim şekline, kayırmacılığa, kuralsızlığa bir tepkidir. Irak İşgali döneminde tüm dünyada atılan "Katil Bush" sloganı Bush'a bireysel hakaret değil, ABD'deki Neo-Con politikaların insan öldürmeye, kana dayalı olduğunu göstermek anlamındaydı. Politikacılar, yanlış yaptıklarında bu tarz sert eleştirileri de göze almak durumundadır.

BirGün manşetlerinin, haberlerinin giderek daha geniş kitlelere ulaşmasını sindiremeyenler, Barış İnce'yi bilinçli olarak hedef seçmişler, ifade özgürlüğünü ve savunma dokunulmazlığını hiçe saymışlardır.

Aydınlık, çağdaş, demokratik bir ülkede basın özgürlüğüne sahip çıkma adına BirGün, 2 Haziran'da sizleri Çağlayan'a, bu davayı takip etmeye çağırıyor.

Haklının yanında cesurca duran, her daim yanınızda olan BirGün'ün emektarlarının bugün size ihtiyacı var.

2 Haziran 2015

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi

Saat 10.00

6 yıl hapis istenen akrostişli savunmanın savunması

İnce’nin dava tarihi belli oldu: Akrostişli savunmaya ceza artırımı istendi!

Barış İnce'ye, Tayyip ve Bilal Erdoğan'a 'hakaret'ten para cezası

Barış İnce: Savunmamdır

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol