birgün

21° PARÇALI BULUTLU

BirGün’ün Şahap Kavcıoğlu’nun doktora tezine ilişkin haberi dünya basınında

BirGün’ün ortaya çıkardığı Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun doktora tezindeki intihal izleri, dünyanın en bilinen yayın organlarından Bloomberg tarafından da haberleştirildi. Kavcıoğlu'nun sunduğu doktora tezinin soruşturma altında olduğunu yazan Bloomberg, BirGün’ün intihale ilişkin haberini referans gösterdi.

GÜNCEL 09.07.2021 10:14
BirGün’ün Şahap Kavcıoğlu’nun doktora tezine ilişkin haberi dünya basınında
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

BirGün’ün ortaya çıkardığı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 2003 yılında Marmara Üniversitesi’ne sunduğu doktora tezindeki intihal izleri, dünya basınında da yankılanmaya başladı.

Bloomberg News, BirGün’ün Şahap Kavcıoğlu’nun doktora tezine ilişkin haberini ve CİMER’e yaptığı başvurunun ardından Marmara Üniversitesi’nin teze ilişkin inceleme başlatmasını sayfalarına taşıdı.

Haberde, Marmara Üniversitesi'nden bir yetkiliye göre, Şahap Kavcıoğlu'nun sunduğu doktora tezinin soruşturma altında olduğu belirtilerek, BirGün’ün soruşturmaya dayanak oluşturan haberine ve Marmara Üniversitesi’nin BirGün’e yaptığı açıklamaya referans verildi.

Bloomberg’ün Kavcıoğlu’nun doktora teziyle ilgili haberinde şu ifadeler yer aldı:

BİRGÜN'E REFERANS

“BirGün gazetesi, Kavcıoğlu'na yönelik iddiaları ilk olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi aracılığıyla resmi bir bilgi talebinde bulunmasının ardından haberleştirdi. [Prof. Dr. Ömer] Akgiray gazeteye, intihal iddialarının 26 Haziran'da tartışıldığını ve soruşturmak üzere bir raportör atandığını söyledi. BirGün'ün talebi ve resmi yanıt Bloomberg tarafından görüldü.”

BirGün'e göre, ‘Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi, Çözümü ve İzlenmesine Yönelik Başvuru’ başlıklı 2003 tarihli tez, bir önceki yıl merkez bankası tarafından yayınlanan bir rapordan, uygun dipnotlar veya alıntılar olmadan tüm bölümleri ödünç alıyor gibi görünüyor.”

Haberde, BirGün’ün mart ayındaki ilk haberinin ardından Bloomberg’ün Kavcıoğlu ile temasa geçtiği ancak Kavcıoğlu’nun konuyla ilgili yorum yapmadığı da aktarıldı.

birgun-un-sahap-kavcioglu-nun-doktora-tezine-iliskin-haberi-dunya-basininda-897021-1.

NE OLMUŞTU?

BirGün, 22 Mart 2021 tarihli haberinde, Merkez Bankası Başkanı ve eski AKP Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu’nun 2003 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne sunduğu “Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi, Çözümü ve Takibi İçin Bir Uygulama” başlıklı doktora tezinde, Merkez Bankası’nın 2001 yılına ait “70’inci Hesap Yılı Hakkında Banka Meclisi’nce Hazırlanan Faaliyet Raporu”ndan kopyala-yapıştır tekniğiyle yapılan intihalin izlerini ortaya çıkarmıştı.

Kavcıoğlu geçen süre boyunca habere ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken, BirGün, 24 Mayıs 2021 tarihinde CİMER üzerinden Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) konuyla ilgili olarak şu soruları yöneltmişti:

“22 Mart 2021'de yayımlanan habere göre, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2003 yılında Marmara Üniversitesi'ne sunduğu doktora tezinde Merkez Bankası raporundan intihal yapmıştır.

İntihal vakasını kanıtlayan dökümanlara haberde yer verilmiştir.

YÖK, intihal olduğu ortaya çıkan tezlerle ilgili ne tür işlemler yapmaktadır?

İntihal olduğu ortaya çıkan doktora tezinin iptal edilmesi için gerekli süreç başlatılmış mıdır?

YÖK dışında konuyla ilgilenen bir devlet kurumu bulunmakta mıdır?

Doktora tezinde akademik hırsızlık yapan bir kişinin, kamu görevinde bulunması Anayasa'yla uyumlu mudur?”

YÖK ise gazetemize verdiği yanıtta, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurumları Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi uyarınca, başvurunun Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne iletildiğini belirtmişti.

ÜNİVERSİTEDEN HABER ÜZERİNE İNCELEME

Konuyla ilgili olarak 7 Temmuz’da gazetemize CİMER aracılığıyla açıklama yapan Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, BirGün’ün içindeki intihal izlerini ortaya çıkardığı Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun doktora tezini incelemesi için raportör görevlendirildiğini aktarmıştı.

Yayın Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Akgiray’ın imzasını taşıyan yanıtta şu ifadeler kullanılmıştı:

“25.06.2021 tarihinde dosya Yayın Etik Kurulu gündemine alınmış olup, dosya ile ilgili bir raportör atanmıştır. Süreç Yayın Etik Kurulu Yönergesi'ne göre sürdürülüp, karar alındıktan sonra bilgi verilecektir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol