birgün

23° AZ BULUTLU

BirGün’ün satılık ASM haberi Meclis gündeminde

CHP’li Özcan Purçu, BirGün’ün gündeme getirdiği Ankara’da satışa çıkarılan ASM’yi Meclis gündemine taşıyarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

GÜNCEL 15.08.2022 11:32
BirGün’ün satılık ASM haberi Meclis gündeminde
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

BirGün’ün “ASM de satılık!” başlığıyla duyurduğu haber CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu tarafından Meclis gündemine taşındı. Purçu, Aile Sağlığı Merkezine ilişkin soru önergesini, Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sundu.

Purçu, kiralara uygulanan fahiş zamlar nedeniyle, özellikle aralık ve ocak aylarında kira sözleşmelerini yenilemek zorunda olan pek çok ASM’nin kapanmak ya da daha ücra köşelere taşınmak zorunda kalacağını ifade etti. Purçu, “Halkın ilk sağlık hizmetini aldığı; Birinci Basamak Sağlık Hizmeti veren, hastanelerdeki yükün önemli bölümünü azaltan ASM’lerimizin sorunlarına biran evvel çözüm üretilmesi gerekmektedir” dedi.

CHP’li Purçu’nun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiği sorular ise şu şekilde:

►Aile hekimlerinin kendi kiraladıkları ASM binalarının fahiş oranlarda artmasına yönelik bakanlık nezdinizde kira desteği çalışmanız mevcut mudur? Mevcutsa detayları nelerdir?
►Türkiye genelinde son 5 yıldır; yıllık olarak; kirasını ödeyemeyen ASM sayısı kaçtır?
►Türkiye genelinde son 5 yıldır; yıllık olarak; kirasını ödeyemediği için kapanan ASM sayısı kaçtır?
►İzmir ilinde son 5 yıldır; yıllık olarak; kirasını ödeyemeyen ASM sayısı kaçtır?
►İzmir ilinde son 5 yıldır; yıllık olarak; kirasını ödeyemediği için kapanan ASM sayısı kaçtır?
►Kamu hizmeti vermesine rağmen Özel mülklerde hizmet veren ASM’lerden alınan kira stopajı ödemesinin önüne geçilmesine yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?
►Mali imkanları her geçen gün daha da zorlaşan aile hekimliklerinin kapanması durumunda hastaların hastanelere daha çok yığılma durumu dikkate alınmakta mıdır?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol