birgün

23° AÇIK

DÜNYA 05.12.2019 15:21

Birleşik Krallık Maliye Bakanı: 2020 sonuna kadar AB ile bir ticaret anlaşması yapabiliriz

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Sajid Javid, 2020 sonuna kadar AB ile bir ticaret anlaşması yapabileceklerini söyledi

Birleşik Krallık Maliye Bakanı: 2020 sonuna kadar AB ile bir ticaret anlaşması yapabiliriz

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Sajid Javid, Muhafazakar Parti hükümetinin Birleşik Krallık’ı 2020 sonuna kadar Avrupa Birliği’nden çıkarabileceğini ve yıl sonuna kadar AB ile bir serbest ticaret anlaşması üzerinde uzlaşabileceğini söyledi.

Javid, BBC Radio 4’e yaptığı açıklamada, tarafların “kararlı” bir Brexit sonrası serbest ticaret anlaşmasının “ana hatları” üzerinde anlaştığını belirterek, söz konusu geçiş döneminin 2020 sonrasına sarkmayacağını ve AB ülkelerinin onaylaması için yeterli süreye sahip olmaları amacıyla Haziran ayına kadar sonuçlanacağını belirtti.

Javid ayrıca, gelecek hafta ülke genelinde düzenlenecek başbakanlık seçimleri öncesi, "Yalnızca bir Muhafazakar Parti hükümeti Brexit’i gerçekleştirebilir" dedi.

Kasım ayında AB Ticaret Direktörü Sabine Weyand, Birleşik Krallık’ın 2020 yılında AB ile kapsayıcı bir ticaret anlaşmasına varmasının pratikte imkansız olduğunu söylemiş, taraflar arasından bir anlaşmaya varılması durumunda bu anlaşmanın ancak temellerinin atılabileceğini belirtmişti.

DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız