Birleşik Krallık Maliye Bakanı: 2020 sonuna kadar AB ile bir ticaret anlaşması yapabiliriz

05.12.2019 15:21 DÜNYA
Birleşik Krallık Maliye Bakanı Sajid Javid, 2020 sonuna kadar AB ile bir ticaret anlaşması yapabileceklerini söyledi

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Sajid Javid, Muhafazakar Parti hükümetinin Birleşik Krallık’ı 2020 sonuna kadar Avrupa Birliği’nden çıkarabileceğini ve yıl sonuna kadar AB ile bir serbest ticaret anlaşması üzerinde uzlaşabileceğini söyledi.

Javid, BBC Radio 4’e yaptığı açıklamada, tarafların “kararlı” bir Brexit sonrası serbest ticaret anlaşmasının “ana hatları” üzerinde anlaştığını belirterek, söz konusu geçiş döneminin 2020 sonrasına sarkmayacağını ve AB ülkelerinin onaylaması için yeterli süreye sahip olmaları amacıyla Haziran ayına kadar sonuçlanacağını belirtti.

Britanya’da seçimler ve yılan hikâyesine dönen Brexit Britanya’da seçimler ve yılan hikâyesine dönen Brexit

Javid ayrıca, gelecek hafta ülke genelinde düzenlenecek başbakanlık seçimleri öncesi, "Yalnızca bir Muhafazakar Parti hükümeti Brexit’i gerçekleştirebilir" dedi.

Kasım ayında AB Ticaret Direktörü Sabine Weyand, Birleşik Krallık’ın 2020 yılında AB ile kapsayıcı bir ticaret anlaşmasına varmasının pratikte imkansız olduğunu söylemiş, taraflar arasından bir anlaşmaya varılması durumunda bu anlaşmanın ancak temellerinin atılabileceğini belirtmişti.

DHA