birgün

24° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.01.2020 10:08

Birleşik Metal-İş fabrikalarda grev uygulama kararını astı

Birleşik Metal-İş sendikası, örgütlü olduğu fabrikalarda sabahın erken saatlerinde grev kararı astı. Twitter'dan yapılan açıklamada, "5 Şubat'ta grevdeyiz" denildi

Birleşik Metal-İş fabrikalarda grev uygulama kararını astı

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası, örgütlü olduğu fabrikalarda grev uygulama kararını astı. Birleşik Metal-İş, MESS'in dayatmalarına karşı 5 Şubat'ta greve başlayacağını daha önce duyurmuştu.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası, Gebze’de bulunan fabrikalarda sabahın erken saatlerinde grev kararı astı. “Grev kararı ile grev uygulama kararı ilanı” başlığıyla grev ilan eden Birleşik Metal İş sendikası, “Sendikamız ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasından yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamıştır. Grev kararı tüm fabrikalarda ilan edilmiştir” açıklaması yaptı.

birlesik-metal-is-fabrikalarda-grev-uygulama-kararini-asti-680126-1.

MESS ile işçi sendikaları arasında süren ve 130 binden fazla işçiyi ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, MESS’in üç yıllık sözleşme, esnek çalışma ve düşük zam dayatmasında bulunması nedeniyle tıkanmış, sendikalar grev kararı almıştı. Patron sendikasının ilk altı ay için yüzde 6,05’lik zam teklifini önce yüzde 8’e, ardından da yüzde 10’a yükseltmesi, sendikaların tepkisini dindirmeye yetmedi. Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçiler 5 Şubat’ta greve çıkmaya hazırlanırken, Türk Metal henüz bir tarih açıklamamıştı. MESS ise geçen hafta lokavt kararı almıştı

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız