birgün

10° GÖK GÜRÜLTÜLÜ YAĞMURLU

Birleşmiş Milletler: Bir milyondan fazla insan sel ve kuraklıktan öldü

Birleşmiş Milletler Meteoroloji Teşkilatı'na göre iklim değişikliği son 50 yılda bir milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu. Örgüt iklim değişikliğinin ekonomiye zararını da ortaya koydu.

YAŞAM 23.07.2021 12:47
Birleşmiş Milletler: Bir milyondan fazla insan sel ve kuraklıktan öldü
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler dünya genelinde doğal felaketlerin, iklim değişikliğinin artan olumsuz etkileri nedeniyle çoğaldığına dikkat çekti. Son 49 yıldaki ölüm verilerini açıklayan BM, iklim değişikliğinin bilançosunu sergiledi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, BM'ye bağlı Dünya Meteroloji Teşkilatı (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas Cuma günü Cenevre'de yaptığı açıklamada, kuraklık, fırtına, sel ve mevsim normalinin üzerinde hava sıcaklıkları nedeniyle dünya genelinde bir milyonun üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

‘YERKÜRE GİTTİKÇE ISINIYOR’

Dünya Meteroloji Teşkilatı Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Şiddetli yağışlar genellikle iklim değişikliğinin bir işareti. Atmosfer ısınmaya devam ettikçe daha fazla nem birikiyor ve bu da fırtınalarda daha fazla yağış olması ve sel ihtimalinin artması anlamına geliyor" dedi.

Taalas açıklamasında, 1970-2019 yılları arasında dünya genelinde 650 bin kişinin kuraklık nedeniyle öldüğünü ifade etti. Fırtınalar nedeniyle 580 bin kişi hayatını kaybederken, sel felaketlerinde yaklaşık 59 bin kadın, çocuk ve erkek yaşamını yitiridi. Mevsim normalleri dışındaki sıcaklık derecelerinin de 56 bin kişinin hayatına mal olduğu bilgisi verildi.

birlesmis-milletler-bir-milyondan-fazla-insan-sel-ve-kurakliktan-oldu-901771-1.
Almanya, son 50 yılın en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı - Temmuz 2021

EKONOMİK AÇIDAN EN FAZLA ZARARI GETİREN AFET FIRTINALAR OLDU

Dünya genelinde fırtınalar, ekonomik açıdan en fazla zararı getiren doğal afet oldu. Toplam zararın yaklaşık 440 milyar euro olduğu tahmin ediliyor. Fırtınaları sel takip ediyor ve su baskınlarının faturası yaklaşık 100 milyar euroya ulaşıyor. Avrupa'da son 50 yılın en büyük ekonomik faturasına sahip doğal felaketi 2002 yılında Almanya Elbe'deki sel oldu.

birlesmis-milletler-bir-milyondan-fazla-insan-sel-ve-kurakliktan-oldu-901774-1.
Artvin Arhavi'de sel - Temmuz 2021

Son yıllarda dünyanın bazı bölgeleri kuraklıkla mücadele ederken diğer bölgeleri sel felaketleriyle mücadele ediyor. Geçen hafta Almanya, yakın tarihinin en büyük sel felaketine sahne oldu. Yine Çin’in Henan vilayeti de meteorologların verdiği bilgiye göre "bin yılda bir olabilecek bir yağışa" sahne oldu. Ve yine Türkiye'de Karadeniz bölgesindeki şiddetli sağanak yağış nedeniyle Rize ve Artvin'de sel meydana geldi. Kuraklıkla mücadele eden İran'da ise bu yıl hava sıcaklıklarının 50 dereceye yaklaşması nedeniyle büyük bir kuraklık yaşanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun