birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.12.2019 11:24

Birlik olursak kalkınırız

Hep birlikte ürettiklerini, kadın girişimciliğinin önümüzdeki yıllarda bölgenin en iyi kooperatifi olacağına inandıklarını ifade eden Başkan Gemi, bütün üreticilerin birlikte hareket etmesini sağlayıp bölgeyi kalkındıracaklarını söyledi

Birlik olursak kalkınırız

Namık ALKAN

Denizli’nin Serinhisar İlçesinin CHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, ilçelerinde pala, bıçak, bağ makası, meyve makası, koyun makası gibi beş yüz çeşit ürün üretildiğini ancak birlik olunamadığı için pazarlama imkânlarının kısıtlı olduğunu söyledi. Seçimlerin üzerinden geçen sekiz ayda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan gemi, 2004-2014 yılları arasında iki dönem görev yaptığını, bir dönem ara verdikten sonra mart ayında yeniden işbaşına geldiğini ve seçilir seçilmez kolları sıvadıklarını söyledi.

İlk olarak inşaat halindeki üniversitenin inşaatını tamamlayarak eğitime hazır hale getirdiklerini, Pamukkale Üniversitesi’ne bağlı Serinhisar Cevriye Esen Meslek Yüksekokulu’nun dönem başında eğitimine vermeye başladığını söyledi. Bunun yanı sıra yurt binasını da öğrencilerin barınabileceği hale getirdiklerini kaydetti.


GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ BİTMEK ÜZERE

Alternatif enerjiye büyük önem verdiklerini güneş enerjisiyle ilgili ciddi mesafe kat ettiklerini ifade eden Gemi, bir ay içinde bunun inşaatının da tamamlanacağını kaydetti. Çok sayıda projelerinin olduğunu, Serinhisar’ı her anlamda fark yaratan bir ilçeye dönüştüreceklerini vurgulayan Gemi, bir yüzme havuzu ve aynı yerde havuz başı düğün salonu gibi projelerinin de olduğunu söyledi.

Kısa sürede bir kreş açma düşüncelerinin de olduğunu belirten Gemi, “Köylerde ortak ahırlar oluşturup, hayvanları orada bakmalarını sağlayıp daha sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sağlayacağız. Eski köylerimizin çoğu çok düzensiz durumda. Buralara daha farklı projelerimizde var. Meyvecilikle meşhur olan mahallemiz var orada kooperatifleşmeye gideceğiz. İnsanların ürünlerinin daha iyi para etmesini sağlayacağız. Mesela sanayi sitesinin yeri yaklaşık 25 yıldır hazır ama yapılmamış. Biz oraya sanayi sitesini yapmak istiyoruz. Bu konuda da çok önemli yol kat ettik” dedi.

KOOPERATİFLER DESTEKLENECEK

İlçedeki üretici kooperatiflerine desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyen Başkan Gemi, “Yatağan mahallemize gidin her şey üretiliyor. Pala, bıçak, bağ makası, meyve makası, koyun makası. Belki 500 çeşit ürün var ancak birliktelik yok. İş yerleri sağlıklı değil. Pazarlama imkânları kısıtlı. Bizim bıçak kalite olarak çok iyi olmasına rağmen 10 liraya satılıyor. Kadın girişimciliği önümüzdeki yıllarda belki de bu bölgenin en iyi kooperatifi olacak. Hep beraber üretiyoruz. Salça, turşu, tarhana, biber ve patlıcan… Dışarıdan da yöresel ürünler alıyoruz. İncir getiriyoruz, Nazilli'nin köylerinden doğal incir. Hamak projemiz var eğer hayata geçerse en az 200 kişiye iş vereceğiz. Belediye şirketi üzerinden gerçekleştirme fikrimiz var. Kesinlikle üretim çok önemli. Mesela belediye olarak kendimiz lavanta tarlası oluşturacağız. Yolları yapacağız bu süreçte hem altyapı hem üstyapı hepsini yapacağız” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirmek istediklerin projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Gemi, belediyeyi bıraktığında 3 milyon lira civarında bir borçlarının olduğunu ancak mart ayında 6 milyon lira borçla belediyeyi devir aldığını söyledi. Kendisinden önceki belediyenin bu süre zarfında bir iş de yapmadıklarını Meslek Yüksekokulu dışında hiçbir şeye para harcamadıklarına sekiz ay içinde yaklaşık 1 milyon lira civarında borcu ödediğini söyledi.

Gemi şöyle konuştu; “Bu süreçte organize hayvancılık bölgesinin işler hale getirilmesini istiyorum. Kadınların üretime dönük çalışmasını başaracağımıza inanıyorum. Bütün üreticilerin birlikte hareket etmesini sağlayıp bir statüye oturtabilirsek bu bölge önemli ölçüde kalkınacak. Bu ilçede üretilen ürünlerin birlik içinde üretilip düzgün bir şekilde pazara sokulması oldukça önemli. Türkiye'nin leblebi üretiminin çoğunu bizim ilçemiz karşılıyor. Çorum'da üretim yok. Üretimin çoğu bizim Serinhisar ilçemizde yapılıyor. Bir kısım üreticilerde Kula, Tavşanlı ve Sandıklı'da var. Üretim miktarı bizim ilçemizde oldukça yüksek.”

HER DAKİKA BANA ULAŞABİLİRLER

Kapılarının yurttaşlara her zaman açık olduğunu da söyleyen Başkan Gemi, “Biz kapımızı sökmedik ama bana ulaşmak oldukça kolay. Vatandaşlar geldiğinde hangi saat olursa olsun bana kolayca ulaşabilir. Telefonum sürekli açıktır çok rahat olarak ulaşırlar. Ayrıca sürekli halkın içindeyim. Esnafları gezer, dolaşırım. Yapılması gereken hizmetlerde daha çok sorumlusuna yönlendirir ve takip ederim. Vatandaşın hiçbir sorunu çözümsüz kalmaz. Kanuna aykırı olmadığı sürece vatandaşın her işi çözülür” dedi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız