birgün

2° AÇIK

YAŞAM 20.10.2020 06:50

Bisikletlilerden 'acil önlem alın' çağrısı: Levhalar ve yollar hayati önem taşıyor

Kentlerde bisiklet sürücülerine ilişkin ihmal zincirleri ölümleri de beraberinde getiriyor. Bisiklet sürücüsü Gökber, “Bizim bedenimiz kaportamız oluyor. Bisikletliler için yapılan yollar ve levhalar hayati öneme sahip” diyor.

Bisikletlilerden 'acil önlem alın' çağrısı: Levhalar ve yollar hayati önem taşıyor

Meral DANYILDIZ

İZMİR’in Çiğli ilçesinde geçen gün antrenman yapan bisiklet sporcusu Zeynep Aslan’ın kamyonun altında kalarak hayatını kaybetmesi alınmayan önlemleri bir kez daha gündeme getirdi. Özellikle trafiğin yoğun olduğu kentlerde bisikletlilere dönük hiçbir adım atılmayışı ölümleri de beraberinde getiriyor.

Ayrıca özellikle İstabul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde oldukça az bisiklet yolu bulunması da önemli bir sorun olarak görülüyor.

Hem ihmallere hem de taleplerine ilişkin BirGün’e konuşan bisiklet sürücüsü İdil Gökber, yolların bisiklet kullanımına uygun yapılması gerektiğini kaydetti.

Yapılan bu yolların ve konulması gereken levhaların kendileri için hayati öneme sahip olduğunu belirten Gökber, “Bizim bedenimiz kaportamız oluyor. Araba kazalarında arabalar direkt olarak bir sürücüye çarpmıyor ama bizim ilk olarak bedenimize çarpıyor. Bu dönemde bisiklet kullanımı daha da arttı. Biz bisikleti spor yapmak için kullanmıyoruz. Bu koronavirüs döneminde otobüs ya da tramvay yerine bisiklet kullanarak rahatlıkla bir yerden bir yere gidebiliyoruz” dedi.

bisikletlilerden-acil-onlem-alin-cagrisi-levhalar-ve-yollar-hayati-onem-tasiyor-794720-1.
İdil Gökber

‘ÖLÜYORUZ’

Yol çalışmalarının olduğu yerlerde gerekli levhaların bulunması gerektiğine dikkat çeken Gökber, şu ifadeleri kullandı: “Zeynep arkadaşımızı da belediyenin yaptığı bir çalışmada yitirdik. Burada olması gereken levhaların olması, şoförlerin yol vermesi. Kimse kamyonu ya da Zeynep’i durdurmadı. O kamyon bir arabaya çarpsa kişi belki yaşayabilirdi ama biz ölüyoruz. Belediyenin ihmali sonucu arkadaşımızı yitirdik” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol