birgün

26° AÇIK

Biz değil, anneleri suçlayanlar suçlu

Cumartesi Anneleri, 895’inci hafta eyleminde yıllardır yürüttükleri mücadeleye rağmen iktidarın kendilerini ‘suçlu’ göstermeye çalıştığını hatırlattı. Açıklamada, “Adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz” denildi.

GÜNCEL 22.05.2022 06:30
Biz değil, anneleri suçlayanlar suçlu
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Cumartesi Anneleri’nin 895’inci hafta eylemlerinde 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’na dikkat çekildi.

Cumartesi Anneleri adına basın açıklamasını okuyan 1995’te gözaltında katledilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için yürüttükleri mücadelede, iktidarın kendilerini ‘suçlu’ olarak lanse ettiğini belirtti.

İTİRAZ ETTİĞİMİZ İÇİN SUÇLANIYORUZ

“Hakikatin taşıyıcısı olmaktan vazgeçmeyeceğiz” diyen Ocak, yasaların insan hakları savunucularını engellediği bir süreçten geçtiklerini söyledi. Ocak, şunları dile getirdi: “Kolluk güçleri tarafından gözaltına alınıp bir daha geri dönemeyen sevdiklerimize ne olduğunu sorduğumuz için suçlanıyoruz. Gözaltına alındıktan sonra varlığı inkâr edilen, işkence izleriyle dolu bedenleri kimsesizler mezarlıklarına gömülen, ormanlara, uçurumlara atılan sevdiklerimizin faillerinden hesap sorulsun dediğimiz için suçlanıyoruz. Türkiye’de bilinçli ve sistemli bir devlet politikası olarak uygulanan cezasızlığa karşı ‘Suçun cezalandırılmaması suçu normalleştirir, faili cesaretlendirir. Bu yüzden cezasız bırakılan suç geri döner’ diyerek itiraz ettiğimiz için suçlanıyoruz.”

GALATASARAY’DAN VAZGEÇMEYİZ

Yürüttükleri mücadelenin insanlık onurunu koruduğunu, şiddetten uzak demokratik bir Türkiye talebi için alanlarda olduklarını vurgulayan Ocak, şunları ifade etti: “Delillere, tanıklara, AİHM mahkûmiyetlerine, suçu ve suçluyu kayıt altına alan TBMM raporlarına rağmen kayıp dosyaları neden cezasız bırakılıyor?’ diye sorduğumuz için yine ‘Devletin işleyişi evrensel hukuka göre belirlenmeli, denetlenmeli ve şeffaf olmalıdır’ diye haykırdığımız için suçlanıyoruz. Devleti yönetenler bizi suçluyor ama esas suçlu, onlar! Koşullar ne kadar ağır olursa olsun, umutsuzluğa kapılmadan bunun için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Adalet istemekten ve Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz.”

DENİZE KARANFİLLER BIRAKILDI

Cumartesi Anneleri yaptıkları açıklamada, mücadeleye devam edeceklerini bildirirken çok sayıda kentte de kayıp yakınları sokağa çıktı. İzmir’de İnsan Hakları Derneği (İHD) ve kayıp yakınları, denize karanfiller bıraktı. İHD İzmir Şubesi Başkanı Zafer İncin, gözaltında kayıpların devlet politikası olduğunu söyleyerek, aynı zamanda toplumsal muhalefete yönelik sistematik saldırı yöntemlerinden biri olduğunu aktardı ve tarihle yüzleşme çağrısı yaptı. Diyarbakır kayıp yakınları, Mehmet Selim Örhan, Orhan Örhan, Cezayir Örhan’ın; Batman’da ise Abdülkerim Kaçar, Hüsnü Kaçar, Habip Ezer, Halil Ezer ile Rafet Ezer’in akıbetini sordu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol