birgün

2° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 28.10.2020 13:40

Bizimkiler’in 'Abbas Efendi’si Hikmet Karagöz, son yolculuğuna uğurlandı

90’lı yıllara damga vuran Bizimkiler dizisinde canlandırdığı 'Çaycı Abbas Efendi' karakteriyle hafızalara kazanan Hikmet Karagöz, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.

Bizimkiler’in 'Abbas Efendi’si Hikmet Karagöz, son yolculuğuna uğurlandı

Bizimkiler dizisiyle hafızalarda yer eden ve dün yaşamını yitiren oyuncu Hikmet Karagöz, son yolculuğuna uğurlandı.

Karagöz, ikindi vaktinde İstanbul’daki Zeytinburnu Yeni Kozlu Mezarlığı’na defnedildi. Hürriyet'in haberine göre cenaze törenine Hikmet Karagöz’ün kızı Zeynep Karagöz’ün yanı sıra bazı yakınları katıldı.

2018 yılından bu yana Kartal Kavacık’ta bulunan Sanatçı Yaşam Evi’nde kalan Karagöz, 15 Ekim’de rahatsızlanarak Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne kaldırılmış ve palyatif yoğum bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı.

Oyuncunun ölümünü kızı Zeynep Karagöz, , “Babişkom, Hikmet Karagöz bugün son yolculuğuna çıktı... Bu kez dönüşü yok; ardından tebessümler, kadehler ve anılar, sohbetler yakışır. Korona nedeniyle cenaze töreni olması mümkün gözükmüyor. Hatrına şerefe” ifadeleriyle duyurmuştu.

HİKMET KARAGÖZ KİMDİR?

Hikmet Karagöz, 1946 yılında Samsun’da doğdu. 1962’de Eminönü Halkevi’nde amatör olarak tiyatroya başlayan sanatçı, 1964’te Küçük Sahne Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda profesyonelliğe adım attı. 1974’te “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”la televizyon yapımlarında rol almaya başladı.

Sinemaya geçişi 1982’de “Faize Hücum” filmiyle oldu. “Bizimkiler” dizisindeki rolüyle geniş kitlelerce tanındı. 1986’dan bu yana resim sanatıyla da ilgilenen Karagöz, çeşitli sergiler açtı.

Karagöz’ün rol aldığı 'Bizimkiler' dizisi, 14 yıl boyunca Türkiye televizyonlarında yayınlanmış, birkaç istisna dışında, yayınlandığı günlerin hep birincisi olmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol