birgün

15° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

AVRUPA 01.04.2020 18:09

BKA yalanladı: Hanau ırkçı saldırısıdır

BKA yalanladı: Hanau ırkçı saldırısıdır

Almanya Federal Kriminal Dairesi (Bundeskriminalamt), basında çıkan ‘’Federal Kriminal Dairesi Hanau saldırısını, ırkçı motifler içermiyor şeklinde değerlendiriyor’’ yönündeki haberleri yalanlandı.

BKA Başkanı Holger Münch kurumunun resmi twitter sayfasında yaptığı açıklamada ‘’Basında yeralan haberlerde yansıtıldığı gibi bir rapor yok. Soruşturma da henüz tamamlanmadı. BKA olayı açık bir aşırı sağcı saldırı olarak değerlendirmektedir. Soruşturma ırkçı saldırı değerlendirmesi üzerinden südürülmektedir’’ ifadelerine yer verdi.

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen ırkçı saldırıda 9 kişi göçmen yaşamını yitirmiş, daha sonra da saldırgan ve annesi evlerinde ölü bulunmuştu. Irkçı saldırı Almanya'da günler süren gösterilerle kınanmıştı. Hanau'daki prosto mitinglerine de onbinlerce insan katılmıştı. Saldırı sonrası Hanau'ya gelerek olay yerine çiçek bırakan, ardından da protestoculara konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier de, saldırının demokrasiye ve birlikte yaşama yönelik yapıldığını söylemişlerdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız