birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.05.2021 15:41

Bloomberg’e konuşan ‘hükümete yakın üst düzey bir yetkili’: Parti içinde çoğunluk soruşturma istiyor

ABD merkezli medya organı Bloomberg’in aktardığına göre, hükümete yakın üst düzey bir yetkili, “AKP'nin yönetimindeki seçkinlerin çoğunun mevcut ittifaktan rahatsız olduğunu” ve partideki çoğunluğun, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının soruşturulmasını istediğini belirtti.

Bloomberg’e konuşan ‘hükümete yakın üst düzey bir yetkili’: Parti içinde çoğunluk soruşturma istiyor

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ve itiraflarını içeren videolar, Türkiye’de olduğu kadar dış basında da geniş yankı uyandırıyor.

ABD merkezli medya organı Bloomberg, suç örgütü lideri Peker'in iddialarını konu alan bir analiz hazırladı.

ABD merkezli Bloomberg tarafından, ‘Mafyanın iddiaları Erdoğan’ın politik hassasiyetini ortaya çıkarıyor’ başlığıyla hazırlanan haberde, Peker’in iddialarının MHP-AKP ittifakına nasıl etki edeceği analiz edildi.

İktidar partisinin siyaseti hakkında doğrudan bilgisi olan hükümete yakın üst düzey bir yetkili Bloomberg'e demecinde, “AKP'nin yönetimindeki seçkinlerin çoğunun mevcut koalisyondan rahatsız olduğunu” öne sürdü. İsmi açıklanmayan yetkili ayrıca, “Soylu’nun avukatlığını yapan (ana destekçisi) MHP ile bağları zedeleyecek olsa bile, çoğunluğun kapsamlı bir soruşturma yapılmasını istediğini” iddia etti.

“ERDOĞAN’IN POPÜLERLİĞİNİ AZALTABİLİR”

Analizde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan rahatsız edici bir gerçekle karşı karşıya; artık iktidar partisi hakimiyetini sürdürmek için marjinal bir koalisyon hükümetine bağımlı... Ve sürgünde olan bir mafya liderinin yolsuzluk iddiaları, onun [Erdoğan’ın] popülerliğini daha da azaltabilir” ifadesine yer verildi.

Haberde, “AKP içinden insanlar muhalefetin, yapılan suçlamalara ilişkin kapsamlı bir soruşturma talebine sessizce katıldı” yorumunda bulunuldu.

“Peker ile ilgili yorumlardan kaçınması tavsiye edilen Erdoğan” için “Soylu'ya kayıtsız şartsız desteğini dile getirmek için küçük ortağı MHP'ye katılmayı seçti” ifadelerine yer verildi.

“MHP’YE HİZMET ETTİ”

Bloomberg, “Bu videolar, Erdoğan'a yönelik kamuoyu desteğinin azalmasıyla birlikte AKP'li seçkinler arasında giderek daha az sevilen bir ortağa (MHP) olan güvenin pekiştirilmesine hizmet etti. Oynanan bu kumar eğer başarılı olursa 2023'te yapılması planlanan milletvekili seçimlerinde AKP’nin tutunmasına yardımcı olabilir. Başarısız olursa şimdiden zayıflamış olan desteği 20 yıl iktidarda kaldıktan sonra çalınmış olacak” değerlendirmesine yer verdi.

“SUÇLAMALAR SIKI BİR DESTEKÇİDEN GELİYOR”

Haberde, “Erdoğan’ın ortaklarına yöneltilen önceki iddiaların aksine, son suçlamalar sıkı bir destekçiden geliyor. AKP üyeleri de dahil olmak üzere pek çok muhafazakâr ve dindar arasında güçlü bir yankı uyandırdı” ifadeleri kullanıldı.

Yayınlanan itiraf ve iddiaların yaratacağı siyasi sonuçların çok daha geniş bir kapsama ulaştığına işaret edilen haberde, “Renkli ve esrarengiz bir suç çetesi lideri olan Sedat Peker, milliyetçiler arasındaki muazzam popülaritesini, Erdoğan'ın 2018'de cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesine destek sağlamak için kullandı” denildi.

“ERDOĞAN’A DESTEK REKOR DÜZEYDE DÜŞÜK”

Haberde, anketlerdeki son duruma ilişkin değerlendirme şu şekilde verildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anketlerde verilen destek şimdiden rekor düzeyde düşük. Partisine verilen destek ise seçimleri kazanmak için gereken yüzde 50'nin çok altında.

Aşırı milliyetçi grubun 600 sandalyeli parlamentoda 48 milletvekili var. Son anketlere göre önümüzdeki pazar günü bir seçim olması halinde oyların yüzde 6’sı ila yüzde 9'unu alacağı tahmin ediliyor. Ankete göre, AKP'nin oylarının yüzde 26 ila yüzde 34'üne sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu destek, Erdoğan için hâlâ çok önemli.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol