birgün

13° AÇIK

DÜNYA 23.09.2021 07:32

BM'de liderler kavgası: ABD'nin dayatmaları sefilce

BM'de liderler kavgası: ABD'nin dayatmaları sefilce

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’nin New York kentinde salı günü başlayan 76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu dünya liderlerinin gövde gösterisine ve karşılıklı suçlamalarına sahne oluyor. Kimi liderler BM kürsüsünden kimileri de tele konferans yöntemiyle yaptıkları konuşmalarda mevcut küresel sorunlara dair görüşlerini aktarırken birbirlerini suçlamayı da ihmal etmediler.


İran: ABD hegemonyası artık çöküş içinde

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Genel Kurul'a hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin diğer ülkelere hegemonya dayatma çabalarının "sefilce başarısız olduğunu" söyledi. ABD'nin dış politikasını ikiyüzlü diye nitelendiren Reisi, Suriye'de IŞİD'i örnek vererek Washington'un kendi yarattığı "terörizm"le savaşma iddiasıyla ülkelere müdahale ettiğini dile getirdi.

Küba: Biden ciddi hata yapıyor

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez, ABD Başkanı Joe Biden'ın BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmaya sert tepki gösterdi. Rodríguez "Biden yönetimi dünyayı ona boyun eğenler ile kendi egemenlik hakkını onurla savunanlar arasında ayırma çabasıyla herkes için sonuçları olacak ciddi bir hata yapıyor" dedi.

BM: rusya’ya karşı Ukrayna’ya destek

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'le yaptığı görüşmenin ardından bu ülkenin uluslararası kabul görmüş sınırlarına destek verdiğini açıkladı. Guterres, "Açıkça Ukrayna'nın toprak bütünlüğünden yanayız ve Kırım'da olanları hiçbir zaman tanımadık" diyerek bölgenin Rusya'ya katılma kararını tanımadıklarını beyan etti.

Taliban: Genel Kurul'a katılım için başvuru

Afganistan’da yönetimi eke geçiren köktendinci Taliban, BM'ye gönderdiği mektupla Genel Kurul toplantılarına katılmak istediğini bildirdi. Söz konusu talep, dokuz ülke temsilcisinin yer aldığı ilgili komisyon tarafından değerlendirilecek. Taliban, aynı zamanda Doha'da bulunan sözcüleri Süheyl Şahin'i de Afganistan'ın BM temsilcisi atamak üzere aday gösterdi.

Çin: ülke dışında Yeni termik santral yok

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, video-konferans yoluyla yaptığı konuşmada Çin'in yurt dışında artık kömürle çalışan yeni termik santral inşa etmeyeceğini açıkladı. Şi, ekonomik gelişmenin insan ve doğayla uyumlu olması gerektiğini dile getirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol