BM'den Kaşıkçı için uluslararası soruşturma çağrısı

05.12.2018 12:57 DÜNYA

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, " Gazeteci Kaşıkçı cinayetiyle ilgili uluslararası soruşturmaya ihtiyaç var" dedi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili uluslararası soruşturma açılması gerektiğini ifade etti.

Bachelet, Suudi gazetecinin ‘korkunç’ bir şekilde öldürüldüğünü belirterek, cinayetten kimin sorumlu olduğunun ortaya çıkarılması için uluslararası soruşturma açılması çağrısı yaptı.

Cemal Kaşıkçı ile ilgili başka bir gelişme Türkiye'de yaşanmıştı.Savcılık, şüpheliler Ahmet Bin Muhammed El Asırı ve Saud Al Kahtani hakkında tutuklamaya yönelik yakalama emri düzünlenmesi Sulh Ceza Hakimliği’nden talep etmişti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ülkesinin İstanbul'daki başkonsolosluk binasında öldürülmesi olayı üzerine üst düzey 5 kişiyi görevden aldırmıştı. Bu kişiler arasında daha önce Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın danışmanlığını yapan Suud Kahtani ve Yemen'de Husilere karşı meşru hükümeti desteklemek amacıyla Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap koalisyonunun sözcülüğünü yürüten Ahmed Asiri isimleri öne çıkmış, Kraliyet Divanı Müsteşarı Suud bin Abdullah el-Kahtani ve Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri'nin görevine son verilmişti.

KAŞIKÇI OLAYI

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.