birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

BM: Dünyada yerinden edilenlerin sayısı ilk kez 100 milyonu aştı

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı kuruluş Ukrayna'daki savaşın da etkisiyle dünya genelinde zorla yerinden edilenlerin sayısının ilk kez 100 milyonu geçtiğini açıkladı.

DÜNYA 23.05.2022 11:06
BM: Dünyada yerinden edilenlerin sayısı ilk kez 100 milyonu aştı
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarıyla birlikte dünyada yerinden edilen kişi sayısının ilk kez rekor orana ulaştığını duyurdu.

UNHCR'den yapılan açıklamada, "Çatışmalardan, şiddetten, insan hakları ihlallerinden ve zulümden kaçmak zorunda kalan insan sayısı tarihte ilk kez 100 milyonu aştı" denildi. Açıklamada söz konusu sayının dünya nüfusunun yüzde birinden fazlasını oluşturduğuna da dikkat çekildi.

DW Türkçe'nin haberine göre; Gelişmeyi, "Asla kırılmaması gereken bir rekordu" sözleriyle değerlendiren Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi şöyle konuştu: "Bu, yıkıcı çatışmaları çözmek ve önlemek, zulmü sona erdirmek ve masum insanları kaçmaya zorlayan sebeplerle mücadele etmek için bir uyarı çağrısı olmalı."

UKRAYNA'DAN KAÇANLARIN SAYISI 6 MİLYONU GEÇTİ

BM verilerine göre 2021 yılı sonuna kadar dünya çapında yerinden edilmiş insan sayısı 90 milyona çıkarken, Etiyopya, Burkina Faso, Myanmar, Nijerya, Afganistan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki çatışmalar büyük ölçüde bu artışın nedeni olarak gösterildi. Yapılan açıklamada Ukrayna'daki savaşın da etkisiyle sayının hızla arttığı ifade edildi.

Grandi, Ukrayna'da bu yıl 8 milyon insanın ülke içinde, 6 milyondan fazla insanın da ülke sınırları dışına kaçmak zorunda kaldığına işaret ederek, Ukrayna'daki savaştan kaçanların durumlarına yönelik uluslararası tepkiyi ise son derece olumlu olarak nitelendirdi.

'BARIŞ VE İSTİKARARA İHTİYACIMIZ VAR'

Uluslararası toplumun duygusal tepkisinin canlı olduğunu belirten Grandi, dünyadaki tüm krizler için benzer bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Ancak salt insani yardımla yetinilmemesi gerektiğine de vurgu yapan BM Yüksek Komiseri, "Sonuçta insani yardım bir yanıt değil. Her şeyden önce, masum insanların kendi ülkelerindeki akut tehlike ile tehlikeli kaçış ve sürgün arasında seçim yapmak zorunda kalmaması için barış ve istikrara ihtiyacımız var" diye konuştu.

Dünya çapında yerinden edilen 100 milyon insandan yaklaşık 53,2 milyonu yaşadığı ülke içinde zorunlu göç etmek sorunda kaldı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 16 Haziran'da mülteci ve göçle ilgili yıllık Küresel Eğilimler Raporunu yayımlayacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun