birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BM Genel Sekteri Guterres, Al-Jazeera muhabiri Akile'nin öldürülmesiyle ilgili bağımsız soruşturma istedi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Al-Jazeera televizyonunun Filistin asıllı Amerikalı muhabiri Şirin Ebu Akile’nin İsrail güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, makamları bağımsız ve şeffaf soruşturma yürütmeye çağırarak sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

DÜNYA 12.05.2022 14:03
BM Genel Sekteri Guterres, Al-Jazeera muhabiri Akile'nin öldürülmesiyle ilgili bağımsız soruşturma istedi
Abone Ol google-news

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail güvenlik güçlerinin işgal altındaki Cenin'de yürüttüğü bir operasyonunu takip ederken İsrail güvenlik güçleri tarafından görevi başında vurularak öldürülen gazeteci Akile’nin ardından açıklama yaptı.

DHA'nın aktardığına göre, Guterres, Akile’nin öldürülmesiyle ilgili dehşete düştüğünü belirterek sorumluların hesap vermesi için bağımsız ve şeffaf bir soruşturma istedi.

"MEDYA ÇALIŞANLARI HEDEF ALINMAMALI"

Genel Sekreter, gazetecilere yönelik tüm saldırı ve cinayetleri kınadığını ifade ederek gazetecilerin asla şiddetin hedefi olmaması gerektiğini vurguladı.

Açıklamada “Medya çalışanları, çalışmalarını özgürce ve taciz, yıldırma veya hedef alınma korkusu olmadan gerçekleştirebilmelidir” ifadeleri yer aldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol