birgün

9° AÇIK

DÜNYA 20.10.2020 10:29

BM Gıda Örgütü: 700 milyon insan halen aç ve durum salgınla daha da kötüleşti

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Genel Direktörü Çü Dongyü, dünya genelinde 700 milyon insanın açlık sınırında olduğunu ve bu durumun koronavirüs ile daha da kötüleştiğini vurguladı.

BM Gıda Örgütü: 700 milyon insan halen aç ve durum salgınla daha da kötüleşti

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle boğuşan dünyada, 700 milyon insanın halen aç olduğu ve mevcut durumun salgın sebebiyle daha da kötüleştiğini ifade ediliyor.

Merkezi Roma’da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kuruluşunun 75’inci yıldönümünü ve Dünya Gıda Günü’nü, “Büyütelim, Besleyelim, Hep Birlikte Sürdürelim. Eylemlerimiz geleceğimizdir” sloganıyla karşıladı.

Milyonlarca kişiyi sağlık ve açlık riskiyle karşı karşıya bırakan Covid-19 salgınının gölgesinde video mesaj yöntemiyle Dünya Gıda Günü’nü kutlayan FAO Genel Direktörü Çü,“FAO’nun kurulması, tarihin unutamayacağı bir dönüm noktasıdır. Dünya liderleri, tüm halklar ve uluslar için gıda sağlama taahhüdünde bulunduğunda bu devrimci bir fikirdi” dedi.

'TARİH BİZİ BU ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELEMEYE ÇAĞIRIYOR'

FAO Genel Direktörü içinde bulunduğumuz dönemi değerlendirerek , “Geçen 75 yıla dönülüp bakıldığında çok şey yapılmakla beraber, 700 milyon insan halen aç ve bu durum mevcut Covid-19 salgınıyla daha da kötüleşti” ifadelerini kullandı.

“Açlık bir kez daha arttıkça, Covid-19 salgını gıda sistemlerimizin kırılganlığını ortaya çıkardıkça tarih, bizi bir kez daha bu zorluğun üstesinden gelmeye çağırıyor” diyen Çü, FAO’nun son yıllarda toplumları yeni teknolojiler konusunda geliştirecek müdahalelerde bulunduğunu, aynı zamanda bitki hastalıklarıyla mücadele ettiğini ve sürdürülebilir besleyici gıdalar sağlama konusunda çalıştığını kaydetti.

‘SİLAH DEĞİL, AĞLIĞI YENMEK İÇİN MÜCADELE EDİN’

Açlığın üstesinden gelmek için yapılan mücadelenin iki kat arttırılması gerektiğini belirten FAO Genel Direktörü, “İnsanlığın en asil hedeflerinden biri olan aynı zamanda FAO’nun da varoluş nedeni olan açlığı ve yetersiz beslenmeyi her yerde sona erdirmek için tüm ortaklarla durmaksızın birlikte çalışmalıyız” diye konuştu.

FAO’nun etkinliğine görüntülü bir mesaj gönderen İtalya’nın Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ise “Gıda, insanın temel hakkıdır. İçinde bulunduğumuz an, tüm gezegen için doğal kaynakların sorumlu kullanımı konusunda ciddi küresel taahhüt gerektiren bir andır” dedi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis ise görüntülü kutlama mesajında, silahlar için kullanılan paranın, açlığı yenmek için kullanılması gerektiğini ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol