birgün

19° AÇIK

BM: Koronavirüse bağlı açlık ayda 10 binden fazla çocuğun ölümüne yol açtı

BM, koronavirüs salgınına bağlı açlığın, salgının ilk yılı boyunca ayda 10 binden fazla çocuğun ölümüne yol açtığını kaydetti.

DÜNYA 28.07.2020 22:09
BM: Koronavirüse bağlı açlık ayda 10 binden fazla çocuğun ölümüne yol açtı
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler (BM) koronavirüs (Covid-19) salgınına bağlı açlığın, salgının ilk yılı boyunca ayda 10 binden fazla çocuğun ölümüne yol açtığını duyurdu.

Euronews'in haberine göre, Covid-19 nedeniyle Burkina Faso gibi hali hazırda açlığın pençesindeki ülkelerde, köylere gıda ve tıbbi yardımın ulaştırılamadığını belirten BM ayrıca, Batı ve Orta Afrika'da en kurak dönemin başladığını dolayısıyla ölümlerin artabileceğini belirtti.

Gıda krizinden en fazla etkilenen ülkelerin Burkina Faso, Çad, Moritanya, Nijer, Mali, Senegal ve Yemen olduğu belirtiliyor.

'15,4 MİLYON ÇOCUK GIDA SORUNU YAŞAYABİLİR'

Konuyla ilgili acil eylem çağrısında bulunan BM, geçtiğimiz günlerde de Yemen'in güneyinde 6 ay içinde gıda güvensizliği yaşayanların sayısının 3,2 milyona yükselebileceği uyarısında bulundu.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de nüfusun yüzde 80'i insani yardım ve korunmaya muhtaç durumda.

Ayrıca Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de Covid-19 ve çatışmalar nedeniyle Batı ve Orta Afrika'da 15,4 milyon çocuğun gıda sorunu yaşayabileceğini belirtti. Salgında bulaşma korkusu ve alınan önlemler de gıda yetersizliğini körüklüyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol