birgün

15° KAPALI

DÜNYA 27.08.2018 11:49

BM: Myanmar generalleri soykırımdan yargılanmalı

BM: Myanmar generalleri soykırımdan yargılanmalı

Myanmar ile ilgili soruşturma yürüten BM ekibinin raporunda ordu generallerinin Arakanlı Müslümanlara karşı soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçları suçlamalarından UCM'de yargılanmasını istedi. Raporda Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve pek çok üst düzey generalin Arakanlı Müslümanlara soykırım yaptığı iddia edildi.

Birleşmiş Milletler'in Myanmar'ın Arakan bölgesinde yaşananları soruşturan ekibinin raporunda, Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve diğer üst düzey generallerin Arakanlı Müslümanlara soykırım suçlamasından Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanması görüşüne yer verildi.

Öncelikle Min Aung Hlaing ile 5 üst düzey generalin daha adını veren soruşturmacılar, uluslararası standartlara uygun şekilde hesap sorma peşinde olan yetkin ve güvenilir bir kurumla daha uzun bir isim listesini paylaşabileceklerini belirtti.

Raporda ''Arakan'daki soykırım ile Arakan, Kaçin ve Şan bögelerinde insanlığa karşı suç ve savaş suçlarıyla ilgili Genelkurmay Başkanı dahil en üst düzey generaller soruşturulmalı ve haklarında dava açılmalı'' denildi.

Myanmar ordusunun gerçek güvenlik tehditleriyle son derece orantısız şekilde güç kullanımına sürekli olarak başvurduğu kaydedilen raporda askerlerle Budist milislerin Arakan Müslümanlarını katlettiği, kadınlara tecavüz ettiği, evleri kundakladığı ve tün bunları 'soykırım niyetiyle' yaptığı ifade edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız