birgün

11° PARÇALI BULUTLU

BM: Taliban, eski Afgan güvenlik personellerini intikam amaçlı öldürdü

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Taliban'ın, bazı eski Afgan güvenlik gücü personelini intikam amaçlı öldürdüğüne dair kendilerine güvenilir iddialar ulaştığını açıkladı.

DÜNYA 13.09.2021 16:04
BM: Taliban, eski Afgan güvenlik personellerini intikam amaçlı öldürdü
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 48’inci oturumu İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde ilk gün oturumuyla devam ediyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in Afganistan'daki insani duruma ilişkin uyarılarda bulundu.

Bachelet, 47 üyeli Konseye hitaben yaptığı konuşmada, “Pencşir Vadisi'ndeki çatışmaların sonucu olarak sivil kayıplardan ve insan hakları ihlalleri ile ilgili raporların yanı sıra oradaki korkunç insani durumun neden olduğu artan zorluktan endişe duyuyorum” dedi.

Ülkenin insani ve ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bachelet, özellikle kadınlar ile etnik ve dini topluluklar başta olmak üzere ülkedeki insan hakları durumundan derin endişe duyduğunu ve ülkenin ‘yeni ve tehlikeli bir aşamaya girdiğini’ kaydetti.

Bachelet, Taliban'ın, bazı eski Afgan güvenlik gücü personelini intikam amaçlı öldürdüğüne ve önceki yönetimde çalışan bazı yetkililer ile bunların ailelerinin keyfi şekilde gözaltına alındığına dair Ofisine "güvenilir iddialar" ulaştığını bildirdi.

“EVLERDE ARAMA YAPILDI”

Keyfi gözaltına alınanların bir kısmının serbest bırakılmakla beraber bazılarının ölü bulunduğuna işaret eden Bachelet ayrıca, Taliban'ın belirli hükümet yetkililerinin ve ABD güvenlik güçleri ve şirketleriyle iş birliği yapan kişilerin evlerinde arama yaptıklarına dair çok sayıda iddia aldıklarını aktardı.

Afganistan'daki artan insani krizden derin endişe duyduğunu belirten Bachelet, ülkedeki gelişen durumu izlemek için bir mekanizma kurulması çağrısında bulundu.

Bachelet, ayrıca Afganistan’a hakim olan Taliban’ın ilan ettiği "geçici hükümet"te yer alanların tamamına yakınının Peştunlardan oluşmasına tepki gösterdi ve hükümette kadınlara yer verilmemesinden üzüntü duyduğunu sözlerine ekledi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol