birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Bodrum, Çeşme ve çok daha fazlası: Yeni satışlar Resmi Gazete’de!

AKP iktidarı kamuya ait taşınmazları satmayı sürdürüyor. Bugün Resmi Gazete’de Erdoğan’ın imzasıyla 12 özelleştirme ihalesi ve 6 plan değişikliği kararı yayımlandı. Bodrum Türkbükü, İzmir Çeşme ve Bursa Nilüfer gibi yerlerdeki pek çok değerli arazi, ederinin altındaki fiyatlara elden çıkarıldı. Bu özelleştirmelerden 1 milyar lira gelir elde edilecek.

GÜNCEL 21.07.2022 10:13
Bodrum, Çeşme ve çok daha fazlası: Yeni satışlar Resmi Gazete’de!
Abone Ol google-news

AKP kamuya ait değerleri yok pahasına satmaya devam ediyor. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Özelleştirme İdaresi’nin Mayıs ayında gerçekleştirdiği 12 ihale ile 6 plan değişikliğinin onanmasına ilişkin 18 Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı.

Aralarında, Bodrum Türkbükü, İzmir Çeşme, Bursa Nilüfer’in de olduğu birçok noktada, yaklaşık 100 bin metrekarelik kamu taşınmazları 853 milyon liraya satıldı. Satılan-İşletme hakkı devredilen taşınmazlardan 988,3 milyon lira gelir elde edilecek.

Dört Cumhurbaşkanı Kararı’nda, konut ticaret kullanım alanı getirilmesi öngörülüyor. İki kararda ise askı süresinde yapılan itirazların kısmen kabul edilerek yeniden plan yapıldığı belirtiliyor.

Bugün Resmi Gazete’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 18 karar şu şekilde:

GİRLEVİK II- MERCAN HES, 135,5 MİLYON LİRAYA SATILDI

Elektrik Üretim AŞ’ye ait Girlevik II-Mercan Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların işletme hakkının 135.5 milyon lira bedelle Tayfurlar Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne verilmesine karar verildi.

BODRUM TÜRKBÜKÜ’NDE 8.1 DÖNÜM ARAZİ, 73 MİLYON LİRAYA ELDEN ÇIKARILDI

Maliye Hazinesi’ne ait Bodrum Türkbükü’ndeki 8 bin 185 metrekare yüzölçümlü arazi, ederinin çok altında, 73 milyon 661 bin TL’ye Fuat Civelek Turizm’e verildi. Arazinin yakınındaki villarının, yaklaşık 10 milyon bedelle satıldığı biliniyor.

ÇEŞME’DE 5.3 DÖNÜM SATILDI

Mülkiyeti Hazine’ye ait İzmir Çeşme’de denize 200 metre mesafede lüks otellerin arasında bulunan 5 bin 356 metrekare yüzölçümlü taşınmazın, 94 milyon liraya Biroğlu İnşaat’a satılmasına karar verildi.

İZMİR’DE DENİZE SIFIR 42 DÖNÜMLÜK ARAZİDE PLAN DEĞİŞİKLİĞİ

Devlet Su İşleri’ne (DSİ) kayıtlı, İzmir Gümüldür’de denize sıfır konumda 42 dönümün üzerinde bir araziye yayılan DSİ Sosyal Tesisleri de özelleştirme kapsamında satılmak üzere hazırlandı.

Cumhurbaşkanı kararıyla arazinin imar planı, “Ticaret-Turizm Alanı, Günübirlik Tesis Alanı, Trafo Alanı, Park Alanı, Otopark ve Yol” olarak değiştirildi.

İSTANBUL’DA 15.6 DÖNÜMLÜK ARAZİ SATILDI

Hazine’ye ait İstanbul Büyükçekmece’deki 15.6 dönüm arazi 52.5 milyon liraya İsmail Aydoğan adlı kişiye satıldı.

TÜRK ŞEKER’İN KARACABEY’DEKİ ARAZİSİNDE İMAR DEĞİŞİKLİĞİ

Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait olan Bursa Karacabey’deki yaklaşık 9 dönümlük alanın, “Ticaret Konut Alanı, Park Alanı ve Yol” kullanım kararları getirilmesine yönelik olarak imar planı değişikliğinin onaylanmasına karar verildi.

İNEGÖL’DEKİ ARAZİDE DE İMAR PLANI DEĞİŞTİ

Mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları’na kayıtlı Bursa İnegöl’deki yaklaşık 15 dönüm arazinin imar planının “Sanayi Alanı, Trafo Alanı, Park Alanı, Yol ve Otopark” olarak değiştirilmesine” karar verildi.

EDİRNE’DE SATIŞLAR

Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait Edirne’deki 11.2 dönüm taşınmaz 51.6 milyon liraya GND Yönetim’e satıldı.

PALANDÖKEN’DE HAZİNE ARAZİSİNİN İMARI ÖZEL HASTANE İÇİN DEĞİŞTİ

Hazine’ye ait Erzurum Palandöken’deki 15 dönüm arazinin imar planının “Özel Sağlık Tesis Alanı” olarak değiştirilmesine karar verildi.

BORNOVA’DA PLAN DEĞİŞTİ

Hazine’nin malı olan İzmir Bornova’daki 2 dönüm arazinin plan değişikliğine yapılan itirazların kısmen kabulüne, imar planında “Gelişme Konut Alanı” (ayrık nizam 5 kat, TAKS 20, KAKS 1.00) şeklinde değişiklik yapılmasına karar verildi.

ÇANKAYA’DA İMAR DEĞİŞTİ

Mülkiyeti Hazine’ye kayıtlı Ankara Çankaya Dikmen’de 16128 ada 12 parsele ilişkin imar planı değişikliği yapılmasına karar verildi.

ÇAYYOLU’NDA 99.8 MİLYONA SATILDI

Ankara Çayyolu’nda Maliye Hazinesi’ne ait 3 bin 234 metrekare taşınmazın 99 milyon 800 bin liraya VBN Grup Ortak Girişim Grubu’na satılmasına karar verildi.

BURSA’DA 19 DÖNÜM 293 MİLYONA GİTTİ

Hazine’ye ait Bursa Nilüfer’Deki 19 döneüm arazi 293 milyon liraya Pro Teknik’e satıldı.

ALANYA’DA HAZİNE ARAZİSİ 30.5 MİLYONA SATILDI

Antalya Alanya’da Hazine’ye ait 1093 metrekare yüzölçümlü taşınmaz 30.5 milyon liraya İKY Alanya İnşaat’ satıldı.

EDİRNE’DE 13.4 DÖNÜM SÜMER ARAZİSİ

Mülkiyeti Sümer Holding’e ait Edirne’deki 13.4 dönüm taşınmaz 79.1 milyon liraya Özen Metal’e satıldı.

ERZURUM, KIRIKKALE VE YALOVA’DA SATIŞLAR

Hazine’ye ait Erzurum Palandöken’deki 5 bin 300 metrekare arazi 22 milyon liraya Fırat Karabıyık’a satıldı.

Kırıkkale’de 8 dönüm Hazine arazisi 35.6 milyon liraya Fehmi Turgut’a satıldı.

Yalova’da Hazine’ye ait 7 bin 746 metrekare arazi, 21.1 milyon liraya Mehmet Ali Aydın’a satıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol